BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kullanıcı sayısına göre en popüler 5 DeFi uygulaması
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Kullanıcı sayısına göre en popüler 5 DeFi uygulaması

Kullanıcı sayısına göre en popüler 5 DeFi uygulaması
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kullanıcı sayısına göre en popüler 5 DeFi uygulaması hangisi? DeFi uygulamalarında popülerliği ölçmek için ona bağlanan değerden ziyade, likidite ve kredi sağlayıcılar ön sıraya çıkıyor.


DeFi uygulamaları kripto endüstrisindeki en kazançlı ve tartışmalı sektörlerden biri olmaya devam ediyor. Çeşitli platformlar multi-milyon dolarlık değere sahipken, bazıları da saldırıya uğruyor ve fonları ele geçiriliyor.

Peki DeFi uygulamalarının popülerliği nasıl ölçülüyor?

Bakınız:Para için güvenli liman BTC savı güçleniyor – ABD 3 Trilyon dolar borçlanıyor

Popülerliğin kullanıcı sayısına göre ölçümü

Uygulamalara yatırılan varlığın değeri (total value locked ), (TVL) ile ölçmek, dalgalanan ETH/USD paritesinin ölçüm üzerine büyük etkisi olabileceğinden, popülariteyi belirlemede en iyi gösterge değil.

Dahası, akıllı anlaşmalara kilitlenen DAI de gerçek resmi çarpıtıyor. Mesela birkaç balina, TVL’deki büyük değişimin gerçek nedeni olabilir.

Bunun yerine uygulamanın total kullanıcı sayısını belirlemek, projenin DeFi ekosistemi içindeki yerini belirlemede daha doğru bir gösterge. Bir platformu kullanan kullanıcı sayısının manipüle edilmesi de daha zor.

Eğer yalnızca TVL’ye bakılırsa, bir avuç dolusu adresin rakamın büyüklüğüne katkı sağladığı fark edilmeyebilir.

Mesela yazı hazırlandığı esnada tek bir CDP sahibi, kabaca 26.3 milyon dolar değerinde 127,274 ETH’ye sahipti. Böyle bir kullanıcı TVL ölçümlerini çarpıtabilir.

Bu yolla, sıralama platformları hangi çeşit servislerin daha çok kullanıcı çektiğini belirleyebilir. Bu da ekosistemin geleceğine potansiyel bir göz atma sağlar.

Ve işte kullanıcı sayılarına göre ilk 5 DeFi uygulaması:

1-Kyber Network

 

Total kullanıcı sayısına göre ilk 5 DeFi uygulaması içinde Kyber Network birinci sırada. 63,938 kullanıcısı ile, zincir içi en popüler olan uygulama.

Platform bu yıl, merkezileşme ile ilgili endişelere rağmen hem DEX kullanımı hem de diğer ölçümler açısından büyük bir atılım yaptı.

2-Uniswap

Ethereum üzerinde otomatik likidite sağlayan tam bir desentralize protokol. Uniswap’ın 54,256 kullanıcısı var.

Bu yılın başlarında Uniswap, platform likiditesi ve rezerve edilen ETH açısından tüm zamanların en yükseğine sahip olduğunu açıkladı.

3-Compound

Compound, kullanıcılarının kar elde etmelerine ve teminat karşılığında kripto varlıklarını borç verebilmelerine izin veren bir para piyasası protokolü.

Şimdiye kadar 27,910 kulanıcı kaydetti. Ve tam bir desentralizasyon yolunda majör adımlar attı.

4-OpenSea

En büyük olmasa da, OpenSea 18,776 kullanıcısı ile ilk 5 DeFi uygulaması içinde kripto kolleksiyonları açısından en büyük pazar.

Platform, Nisan ayının son haftasında 178,834 dolarlık ticaret volümü kaydetti.

5-MakerDAO

Teminatlandırılmış kredi protokolü şimdiye kadar 14,954 kullanıcı kaydetti. Ve sahadaki 5. büyük DeFi uygulaması.

Son 24 saatte 6.3 milyon dolarlık volüm gerçekleştirmesine rağmen MakerDAO büyük bir likidite krizine girdi. Ve merkezileşme ile ilgili problemlerle uğraşıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler:

Total
0