Kripto para regülasyonları Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kripto para regülasyonlarını yapması kaçınılmaz görünüyor. Peki düzenlemeler Bitcoin fiyatını nasıl etkiler? Detaylar haberimizde.

Kripto para regülasyonları Bitcoin’i nasıl etkileyecek!

Hızla büyüyen kripto para sektöründeki fırsatları ve riskleri belirlemek için kapsamlı bir ABD düzenleyici çerçevesine duyulan ihtiyaç hakkında devam eden tartışma artık kamuoyunun daha fazla dikkatini çekiyor.

Geniş kitleler kripto para regülasyonlarını yakından takip ediyor. Düzenlemelere karşı çıkan bir kesim olsa da yapılacak regülasyonların Bitcoin’in kullanımını ve değerini artıracağını düşünenlerin sayısı da oldukça fazla.

bitcoin

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, geçtiğimiz günlerde kripto para birimi alanının uygun şekilde düzenlenmesinin, özellikle Bitcoin için pazar büyümesi üzerinde önemli olumlu etkileri olabileceğini söyledi.

Behnam , New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaptığı konuşmada “İyi düzenlenmiş bir alanımız varsa büyüme gerçekleşebilir” dedi.

“CFTC tarafından düzenlenen bir pazar varsa Bitcoin fiyatı iki katına çıkabilir”

Bu yılın başlarında, CFTC’yi denetleyen Senato Tarım Komitesi temsilcileri, CFTC’yi dijital varlık endüstrisinin birincil düzenleyicisi yapacak ve kripto para spot piyasaları üzerindeki kontrolünü güçlendirecek yeni bir yasa tasarısı önermişti.


İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Eski CFTC başkanı Timothy Massad, yaklaşık bir ay önce CFTC ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir araya gelip bir öz-düzenleyici kuruluş (SRO) kurarak mevcut kripto düzenleyici boşlukları ele alma çağrısında bulunmuştu.

Bu açıklamanın ardından SEC Başkanı Gary Gensler, CFTC’ye menkul kıymetler dışındaki kripto para düzenleyici rolünü verme fikrini desteklediğini, ancak bunun gerçekleşmesi durumunda Kongre’nin SEC’i gözden kaçırmaması gerektiğini söyledi.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

İyi çalışılmış bir düzenleyici çerçevenin daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekebileceği ve Bitcoin piyasasının benimsenmesini artırabileceği fikri, sektördeki birçok kişi tarafından desteklenen bir görüş.

Cardano kurucusu Hoskinson ve Binance CEO’su CZ, geçtiğimiz günlerde benzer açıklamalar yapmış ve ABD’nin yapacağı bir kripto dostu düzenlemelerin sektör için katalizör olacağını açıklamışlardı.

Anlaşılan düzenlemeleri kimin yapacağı konusundaki tartışmalar son bulunca kripto para endüstrisini kapsamlı regülasyonlar bekliyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto para regülasyonları Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.