1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto Para Dünyasında Gizlilik Sözleşmesi nedir?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Kripto Para Dünyasında Gizlilik Sözleşmesi nedir?

Kripto Para Dünyasında Gizlilik Sözleşmesi nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para dünyasında gizlilik sözleşmesi esastır, vazgeçilebilecek bir konu değildir. Kripto para ve blockchain dünyasında artık yenilikler bizi şaşırtmıyor. Bunların başında Enigma Projesiyle karşımıza çıkan  kripto para dünyasında gizlilik sözleşmeleri var. Akıllı sözleşmelere gizlilik özelliği eklemek çok anlamlı geliyor ancak acaba gerçek dünyada uygulanabilir mi?


Kripto Para Dünyasında Gizlilik Sözleşmesi Çok Önemli bir Gelişme

Akıllı sözleşmelerin bütün özelliklerinin yanında birkaç belirgin özelliğin olmaması dikkat çekiyor. Şu aşamada hiçbir akıllı sözleşmede gizlilik sözleşmesi özelliği yok. Her ne kadar çok değerli bir özellik olsada, pek çok insan  buna pek önem vermiyor. Enigma, mahremiyet ve daha önemli  durumlar da kullanmak amacıyla gizli sözleşme özelliğini ortaya koymak  amacıyla ciddi çalışmalar yapıyor.

Yeni özellikler

Akıllı sözleşmelerde bulunan bilgiler herkes tarafından görülebiliyor. Pek çok şirket bunu sorun yapmasa da, bir kısmı için endişelenecek bir durum oluşturuyor. Enigma mahremiyet ile akıllı sözleşmeler arasında gizlilik vasıtasıyla bir köprü oluşturmak istiyor.
Esasen özünde akıllı sözleşmelerle, gizli sözleşmeler  aynı yapıdalar ancaak gizli sözleşmeler tüm ağlardan bilgileri saklayabiliyor. Bu uygulamanın akıllı sözleşmelerin içinde kötü niyetli kodların saklanabilmesini kolaylaştıracağını söyleyenler var ancak bunun gerçek bir endişe olup olmadığını da zaman gösterecek

Enigmaya gelince, gizlilik sözleşmesi hassas bilgiler ve gerçek dünya için rahatlıkla kullanılabilir.
Bu yeni iş modeli, çeşitli servis sağlayıcılarına da oldukça çekici gelebilir. Örneğin, kripto-para cinsi kredilendirmeye odaklanmış bir firma, belirli bilgileri meraklı gözlerden korumak isteyebilir. Ayrıca, gizli sözleşmelerin getirilmesi Dapp ekosistemini de değiştirecektir. Bu uygulamalarda bir dereceye kadar merkezileştirmeyi sürdürmek yerine, gizli sözleşmeler tamamen otonom projelerin düzeltilmesini kolaylaştırabilir. Ekibe göre, sözleşmeler aynı zamanda doğruluğu ve gizliliği  de garanti edecek.
Gizli ve akıllı sözleşmeler yine insanoğlunun ihtiyaçlarını çok etkin bir şekilde karşılayacak gibi görünüyor.

Gelecekte Yeni Gelişmelere İhtiyaç var

gizlilik sözleşmesi uygulamak, mevcut blockchain odaklı gizlilik çözümlerinin de gözden geçirilmesini gerektirecektir. Mevcut teklifler genellikle sadece işlem bilgilerini saklamak için kullanılıyor. Enigma, bu gizli sözleşme kavramının çalışmasını sağlamak için güvenli hesaplamanın gerekli olduğunu da kabul ediyor. Bu alanda hala araştırmalar devam ediyor ve ilk ağ sürümünün kod adı da Discovery . Gizli sözleşmelerin gelecekteki yeni versiyonları, tam bir mahremiyete ulaşmak için iyileştirmelerden geçecektir  ve potansiyel olarak farklı yaklaşımları da içerecektir.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.