1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto dolandırıcılarını nasıl tespit edilebilir?

Kripto dolandırıcılarını nasıl tespit edilebilir?

Kripto dolandırıcılarını nasıl tespit edilebilir?
0
profitfarmers_koinmedya

Kripto dolandırıcılarını tespit etmek mümkün mü? Birkaç saat önce u/stellarowl12 adlı bir redditor, Reddit üzerinden bir posta yayınladı. Postada kripto dolandırıcılarını dürüstçe çalışan platformlardan ayıran yeni bir projesi olduğunu duyurdu.


Redditorün Crypto Canary isimli yeni web sitesi platformların derecelendirilmesine ve gerekli geri bildirimlere izin veriyor. Böylece yatırımcılar sayısız kripto dolandırıcılarının tuzaklarına düşmemiş ve endüstriye olan inançlarını kaybetmemiş olacaklar.

Kripto dolandırıcılarını tespit oldukça zor

Redditor bu dolandırıcılık olaylarının, kripto endüstrisinin adını lekeleyerek ve insanlara para kaybettirerek kriptonun geniş oranda kabulünü önleyen büyük bir faktör olduğunu düşünüyor. Projeler ayrılıyor ve asla geri gelmiyor.

Redditor, Telegram, Twitter ve Reddit’teki çok sayıda grupta da konuya değinerek insanların birbirlerini, özellikle de acami yatırımcıları kripto dolandırıcılarına karşı uyarmalarını istedi. Ancak kripto endüstrisinde yeni olanların ve temel olarak nereye bakacaklarını bilmeyenlerin  bu mesajlarla karşılaşmaları biraz zor. Pek çok yeni yatırımcı bu uyarıları bulamıyor ya da bulduğunda çok geç kalmış oluyor.

Crypto Canary

Crypto Canary

Bu web sitesi herkesin kaydolmasına olanak sağlıyor. Ve kullanıcıları desteklemek ya da uyarmak için, onların gerekli gördükleri kripto projelerinin açıklamasını eklemelerine  izin veriyor. Böylece her biri, web sitesinin kriterlerine göre şüpheliliği konusunda belirli bir derece alıyor.

Örneğin Apollo Para sitede %63 şüpheli olarak derecelendirilmiş. BitTorrent %67, Ethereum Classic %38, Tron %58 şüpheli olarak sınıflanmış.

Ancak eklenen projeler şimdiye kadar çok fazla görüntülenme almamış. Her biri için yalnızca 2-3 arasında görüntülenme var. Bu geri bildirimlerin nasıl kontrol edilebileceği ve güvenilir olup olmadıkları ise açık değil.

Hack olayları hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak