1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kripto analist: Doların yükselişi bitiyor, Bitcoin büyük harekete hazır

Kripto analist: Doların yükselişi bitiyor, Bitcoin büyük harekete hazır

Kripto analist: Doların yükselişi bitiyor, Bitcoin büyük harekete hazır
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği bir analist, ABD Doları Endeksi’nin (DXY) yakında güç kaybetmeye başlayacağına inanıyor. Böyle bir durumda Bitcoin (BTC) fiyatı epik bir “short” sıkışması yaşayacak.


Kripto analist: Doların yükselişi bitiyor, Bitcoin büyük harekete hazır

Kripto para analisti Kevin Svenson, Twitter’de 116,200 takipçisi ile son değerlendirmelerini paylaşıyor. Analiste göre DXY sonunda parabolik yükselişini sonlandırıyor. Şöyle açıklıyor:

“DXY, parabolik yükseliş trendini kırmak üzere. Eğer bu gerçekleşirse muhtemelen BTC’de ralli yaşanacak.”

Kripto analist: Doların yükselişi bitiyor, Bitcoin büyük harekete hazır

Kaynak: Kevin Svenson/Twitter

Kripto para analisti Kevin Svenson, DXY performansını yakından izliyor. Ağırlaşmaya ve bir miktar gerilemeye başlayan bu endeks, büyük yatırımcıların sermayelerini ABD Doları’nın emniyetinden kripto ve hisse senetleri gibi riskli varlıklara taşımaya başladığının sinyalini veriyor.

Analistin paylaştığı grafiğe baktığımızda, DXY’ın parabolik rallisi bu yılın Şubat ayında başlamış görünüyor. O zamanda bu yana Bitcoin fiyatı yüzde 60 değer kaybetti. Böylece 45,000 dolar seviyesinden mevcut 19,259 dolar seviyesine geriledi.

İlgili – 2022 çöküşünü bilen analistten Bitcoin uyarısı! İşte, işaret ettiği seviye

DXY şu an 112 seviyesinde ve analistin çizdiği destek bölgesinde. Analiste göre Bitcoin’in yükselememesinin ve güçlü bir ralli yapamamasının sebebi DXY’ın şimdiye kadar çok güçlü olması.

“Burada ralli için en önemli faktör DXY. BTC bir miktar durakladı. Piyasa katılımcıları ABD Doları Endeksi’nin ne yapacağını bekliyor.”

Bunlara rağmen analist Svenson, DXY’daki parabolik rallinin sonunda bitmek üzere olduğunu düşünüyor. Böylece sadece bir günde Bitcoin “ short squeeze” yaşayarak ralliye başlayabilir. Şöyle açıklıyor:

“Eğer burada bir sıçrama olursa çok sayıda short pozisyon çökecek ve muhtemelen yüzde 20’lik büyük bir mum oluşacak. BTC’nin böyle bir hareket yapabilme kapasitesini hafife almayın.”

İlgili – Bitcoin fiyatında gerilemenin önündeki 2 kritik destek: Güncel BTC teknik analizi

Short squeeze nedir?

Short squeeze denilen olay, birçok yatırımcı düşüş beklerken fiyatın yükselmeye başladığı sırada yaşanır. Short pozisyonlar hızla tasfiye olurken fiyat da daha büyük bir yükseliş kaydeder. Short satıcılar da bu sefer pozisyonlarını kapatabilmek için söz konusu varlıktan almak zorunda kalır.

Kaynak

Etiketler: