BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Komik duruma düşmemek için bilinmesi gereken kısaltmalar
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Komik duruma düşmemek için bilinmesi gereken kısaltmalar

Komik duruma  düşmemek için bilinmesi gereken kısaltmalar
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Eğer Kripto para sektörüne yeni giriş yaptıysanız sektörün dili, bazı kelimeler, teknik ifadeler ve özellikler bir çok insanın tam olarak anlamını bilmediği fakat kullandığı kısaltmalar gözünüzü korkutmuş olabilir.

Bu konuda kendiniz geliştirmeniz biraz sektör içinde geçireceğiniz zaman ile biraz da sizin özel gayretiniz ile ilgili. Biz de sizin bilginize katkı olsun diye sektörde kullanılan bazı kısaltmaların ne olduğunu aşağıda gösteriyor olacağız.

OTC:

Bu tam olarak ”Over The Counter” kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkıyor ve borsa değişim hizmetlerini bypass eden ticari alışverişi ifade ediyor. Burada Borsa değeri dikkate alınarak üçüncü bir tarafın yada borsanın araya girmediği iki kişi yada kurum arasındaki doğrudan alışveriş kastediliyor.

ATH:

Bu ‘‘all time high’, yani tüm zamanların en yüksek değeri anlamına geliyor. Sizin de anlayabileceğiniz gibi bir kripto paranın o ana kar ulaştığı en yüksek değeri ifade ediyor.

DEX:

DEX, Decentralised exchanges, yani merkezi olmayan borsa kelimelerinin baş harflerinden oluşur ki gelecekte kriptr para ticaretinin böyle olacağı öngörülmektedir. Bir çok kripto para yatırımcısı DEX tipi borsaların gelişerek mevcut merkezi borsaların sürekli yarattıkları sorunlar ve risklerden kurtulmayı umuyorlar. Bu borsalar merkezi borsalardan farklı olarak herkes kendii fonlarının sahipliğini yönetiyor olacak.

FUD:

‘Fear, uncertainty and doubt’ yani Korku Belirsizlik ve Şüphe kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bu tam olarak geçmişte yaşanmış kötü tecrübelerin oluşturduğu psikolojik durum nedeniyle bir coinin fiyatının hızla düşmesi anlamına geliyor. Bu aslında gerçek olmayan yada saptırılmış veya en azından abartılmış bir haberin yarattığı endişe nedeniyle bir coini satmaları yönünde coin sahiplerinin paniğe sevkedilmesi durumundan başka bir şey değil.

ICO:

ICO en çok kullanılan kısaltmalardan biri ve İnitial Coin Offerings yani Başlangıç Koin Teklifi anlamına gelen bir ifade. Bu aslında basit anlamda borsaya girmeden evvel bir tokenın ön satışı anlamına geliyor. ICO bir token için çok önemli çünkü başarılı bir ICO süreci bir tokenın da borsaya girdikten sonraki başarısında büyük etki yaratıyor. Şu an da bu konseptin yarattığı riskler ve kontrolsüzlük nedeniyle üzerinde büyük tartışmalar olduğunu görüyoruz.

DYOR:

DYOR tam olarak ‘Do Your Own Research’ kelimelerinin kısaltmasından oluşur ve özellikle yeni bir kripto yatırımcısıysanız sizin için daha önemli ve anlamlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu kelimeler size Kendi Araştırmanızı Yapın diyor. Yani bu kısaltmayı gördüğünüzde finansal bir karar vermeden evvel kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ediyor.

Kaynak: CryptoDaily

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.