1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. BULL ve BEAR pariteleri nedir – BULL ve BEAR paritelerine yatırım yapılır mı?

BULL ve BEAR pariteleri nedir – BULL ve BEAR paritelerine yatırım yapılır mı?

BULL ve BEAR pariteleri nedir – BULL ve BEAR paritelerine yatırım yapılır mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bull ve Bear pariteleri nedir? Tam olarak hangi manaya gelir. En önemlisi bu paritelere yatırım yapılır mı? Hepsi bu haberimizde.


BULL ve BEAR Pariteleri

Kripto para ekosistemi hem proje çeşitliliği hem de izin verilen işlem türleri açısından sürekli gelişiyor. Bugün itibariyle coinmarketcap sitesinde 5140 kripto para listelenmiş durumda. Ancak henüz kamuya açılmadığı için borsalarda listelenmeyen Avalance ve Ethereum eRush gibi projeler bu listeye dahil değil.

Kripto paralar 2017 sonuna kadar sadece spot piyasalarda işlem görüyordu. Yalnızca alım ve satım işlemlerine açık olan kripto paralar zamanla geleneksel ekonomik modelin işlem türlerine ayak uydurmaya başladı. CME ve CBOE eliyle başlatılan vadeli işlem opsiyonları zamanla diğer borsalara da ön ayak oldu.

Bugün geldiğimiz noktada bir çok merkezi ve merkezsiz kripto para borsasının geniş yelpazede işlem türlerine aracılık ettiklerini görüyoruz. Kaldıraçlı işlemler denilince ilk akla gelen borsalar BitMex ve BitFinex. En çok kullanılan kripto borsalarından olan Binance da geçtiğimiz yıl kaldıraçlı işlem opsiyonunu aktive etti.

Son zamanlarda yaptığı atakla kripto para evreninde önemli başarılara imza atan FTX borsasından bildiğimiz BULL pariteleri bu yıl Binance borsasında da işlem görmeye başladı. Binance 17 Ocak tarihinde BULL, BEAR, ETHBULL ve ETHBEAR paritelerini hayata geçirdi. 12 Şubat tarihinde ise XRPBULL, XRPBEAR, EOSBULL VE EOSBEAR paritelerini sisteme aldı.

Kendinden Kaldıraçlı Pariteler

BULL paritesi doğrudan BTCUSD paritesinin 3 ile çarpılmış hali. Yani Bitcoin dolar karşısında %1 değer kazandığında BULL paritesi %3 değer kazanıyor. Benzer şekilde örneğin Ethereum dolar karşısında %1 değer kazandığında ETHBULL paritesi %3 değer artışı yaşıyor.

Piyasanın düşüş döngüsünde olduğu zamanlarda yatırımcıların tek yapabileceği herhangi bir stabil coine geçerek düşüşün bitmesini beklemek. Kripto para piyasası 2017 zirvesinden sonra keskin bir düşüşe imza attı. Düşüş dönemlerinde yatırımcılar para kazanmak istiyorlarsa ancak kaldıraçlı piyasalardan short emir girmeleri gerekiyor. Bir çok yatırımcı hem yetersiz bilgi hem de barındırdığı yüksek risk yüzünden kaldıraçlı işlemlerden uzak duruyor.

BEAR pariteleri yatırımcısına piyasalar düşerken de para kazanma imkanı veriyor. Hem de  kaldıraçlı işlemlere hiç girmeden. Örneğin EOS’un yüzde 10 düşeceğini düşünüyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey EOSBEAR paritesinde işleme girmek. Eğer tahmininiz doğruysa ve EOS %10 düşerse siz %30 para kazanmış olacaksınız.

BULL ve BEAR paritelerine “kendinden kaldıraçlı pariteler” desek yanılmış sayılmayız. Bu pariteler spot piyasada listelendiği için ayrıca cazip. Çünkü margin işlemlerdeki borç alma gerekliliği bu paritelerde yok. Ne alınan borca ödenen faiz, ne de terste kalındığında liquid (sermayenin buharlaşması) riski söz konusu. Bu yüzden görece daha güvenli bir yatırım denebilir.

EOSBULL Örneği

Binance borsası EOSBULL paritesini 12 Şubat’ta listeledi. Bu yüzden grafiği henüz 11 günlük. Aşağıda 1 saatlik grafiğine yer verdiğimiz kripto para için kısaca şu değerlendirmelerde bulunabiliriz.

bull ve bear BULL ve BEAR pariteleri nedir – BULL ve BEAR paritelerine yatırım yapılır mı?

Grafik kırmızı trend çizgileri ile gösterilen alçalan kanal içinden çıkmayı başarmış durumda. Bugün yaptığı atakla 158 dolardaki direnç kırıldı. Yani fiyat önündeki 2 önemli direnci de aşmayı başardı. Bu parite doğrudan 3xEOSUSDT’ye eşit olduğu için EOS’un Bitcoin, Bitcoin’in dolar karşısındaki değerlerine bağlı şekil alıyor.

Bir çok analist Bitcoin’in 11.700 dolar yönünde ilerlediğini düşünüyor. Peki EOS, Bitcoin karşısında nasıl bir konumda?

bull ve bear BULL ve BEAR pariteleri nedir – BULL ve BEAR paritelerine yatırım yapılır mı?

Yukarıda gördüğünüz gibi EOS Bitcoin karşısında 4 numaralı son düzeltme dalgasını da yapmış ve kritik destekten reaksiyon almış durumda. Mevcut işaretler EOS’un BTC karşısında yükselişe geçeceğini gösteriyor. EOS eğer dolar karşısında değer kazanacaksa EOSBULL’un üç kat daha fazla değer kazanır. Ancak EOS dolar karşısında değer yitirirse EOSBULL üç kat daha fazla değer yitirecektir.

Kazanç ve kayıp olasılıklarının daha yüksek olduğu BULL ve BEAR paritelerine yatırım yapmadan önce giriş yerinizi çok iyi belirlemeniz lazım. Böylece terste kalma ihtimalinizi minimalize etmiş olursunuz. Tüm yatırımlar gibi kripto para yatırımının da kar garantisi taşımadığını, kayıp risklerinin olduğunun bilincinde olmak gerek.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez. Örnekler bilgilendirme amaçlı verilmiştir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: