1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Klaytn, Güney Kore’nin 1 numaralı mobil platformu Kakao’nun blockchain iştiraki olan Ground X tarafından geliştirilen hizmet merkezli bir blockchain platformu. Klaytn ile ilgili ayrıntılara ve projenin yerel coini KLAY’ın ne olduğuna bakalım.


Klaytn (KLAY token) nedir?

Klaytn Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

Etkili bir ‘hibrit’ tasarım ile hem halka açık blockchain’in (merkezi olmayan veri ve kontrolü, dağıtık yönetim) hem de özel blockchain’in (düşük gecikme süresi, yüksek ölçeklenebilirlik) en iyi özelliklerini bir araya getiriyor.

Klaytn Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

Ayrıca, veri gizliliği nedeniyle halka açık blockchain kullanımından kaçınan bir işletme için Service Chain (Hizmet Zinciri) adlı kendi Katman 2 çözümünü de (Sidechain – yan zincir) sunmakta.

Misyonu

Dünya çapındaki milyonlarca kullanıcı için blockchain deneyiminin kitlesel olarak benimsenmesini tetiklemek.

KALY Token

Blockchain uygulamaları (BApps)

Klaytn’ın ekosisteminde, DApp (merkeziyetsiz uygulama) yerine BApp terimini kullanılıyor. DApp’ler merkeziyetsizlik odaklı uygulamalardır ancak her uygulamanın DApp olması gerekmez.

Blockchain merkeziyetsizlikten başka birçok avantaja sahiptir. BApp Klaytn’ın amacını yansıtan bir terim.

Burada amaç ne?

Blockchain’in şeffaflık, izlenebilirlik, değişmezlik ve anonimlik gibi kendine özgü özelliklerinden faydalanabilmek.

Klaytn küçük girişimlerden büyük kurumsal oluşumlara kadar geniş bir yelpazeye hitap eden en yüksek performansı ve en verimli ortamı sunmaya çalışıyor.

Düşük gecikmeli ağ duyarlılığı, güçlü işlem hacmi, Service Chain’ler aracılığıyla esnek ölçeklenebilirlik ve son kullanıcılar için işlem ücreti sübvansiyonu dâhil Klaytn özelliklerinin birleşimi ile BApp tasarımcıları, müşterileri için en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyorlar.

Proje 4,000 TPS ‘e (Transaction Per Second) ulaşmış ve bunun daha da artması bekleniyormuş.

KLAY token nedir?

KLAY, Klaytn blockchaine güç veren projenin yerel tokeni. KLAY, bu blockchain ağında yapılan tüm işlemler ve ağda çalışan tüm diğer blockchainlerin uygulamaları için kullanılıyor. Genel olarak burada ödeme aracı olarak görev yapıyor.

Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?Klaytn / USD fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

Klaytn (KLAY) 2021 yılında dikkat çeken bir performans sergiledi. Bundan dolayı Nisan 2021’de tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetti.

  • Klaytn (KLAY) ATH fiyatı: 4.38 dolar (2 Nisan 2021)
2022 yılına ise 1.29 dolardan işlem görerek başladı. Kripto para piyasası genelindeki büyük düşüş sırasında bir süre 1 dolar kritik seviyesini koruyarak yatay ilerlemişti. Ancak keskin düşüşler sonucu Haziran 2022’de çok daha düşük seviyelere yöneldiğini görüyoruz.

Kullanıcı Dostu

Son kullanıcılar KLAY token dünyasının merkezinde. Proje, Blockchain yygulamalarının kitlesel olarak benimsenmesini gerçekleştirmek ve merkeziyetsiz güvenilirliğin faydalarının topluluğun tüm üyeleri tarafından paylaşılmasını sağlamak istiyor.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesinin önündeki engelleri aşabilmek için “böl ve fethet” yaklaşımıyla hareket ediyorlar. Hesap yönetimi kurallarının iyileştirilmesinden gerçek hayattaki ihtiyaçların karşılanmasında daha fazla esneklik sağlamaya, kullanıcıların daha unutulmaz olması için kendi hesap adlarını seçmelerine yetki vermeden, kendi özel anahtar yönetimini desteklemeye kadar pek çok hedef var.

Kullanıcı deneyimi için gelecekteki planları; eski teknolojilerden tamamen ayırt edilemez bir blockchain kullanılabilirliği sağlamak, blockchain’i görünmez kılmak (kişilere zorluk çıkartacak özelliklerden arındırılması anlamında) ve böylece kullanıcı yolculuğundaki tüm problem noktalarını giderebilmek.

Değerlendirme ve veri toplama planı

Davranışlarını daha iyi anlayabilmek için kullanıcı verilerini toplama, ayıklama ve analiz etme becerisi, büyük çaplı hizmet operasyonlarında olması gereken bir şey.

Bununla birlikte, eski veri analiz araçları yakın bir gelecekte blockchain ağları gibi yüksek dağılım özelliklerine sahip ortamlarda -uyum ve kullanım süreçlerinde- ciddi sınırlamalar ile karşı karşıya kalabilir.

Klaytn, mevcut veri araçlarıyla daha sorunsuz bir birlikte çalışabilirlik sağlar ve  BApp işlemlerini kolaylaştırmak için uyarlanmış özel analizler sunar.

Klaytn’ın gelişmiş analiz sistemi ile hesap türü ayrımlama (ayrıntılı inceleme), ağ tıkanıklığının izlenmesi, token dağıtım takibi, sağlıklı token ekonomisinin belirlenmesi, aktif kullanıcı tabanı hesaplama ve başka pek çok özellik kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Topluluk destekli sistem

Yukarıdaki hedefler kuru iddialardan ibaret değil. Klaytn, kullanıcılarından ve servis ortaklarından gelen geri bildirimlere dayanarak uygun bir yol haritası sunmayı planlıyor.

Tamamlanan her aşamanın sonucu, tüm KLAY token topluluğunun platformun performansını ve özelliklerini doğrulamasını ve anlamasını sağlayan teknik bir raporda kaydedilecek.

Partnerler

KLAY token, hedeflere ve katkılara göre sınıflandırılmış partnerlik sistemi aracılığıyla önde gelen firmalar ve işletmelerle birlikte çalışıyor:

Klaytn Yönetim Konseyi, Ekosistem Ortakları, Yatırımcılar, İlk Hizmet Ortakları ve KLAY BApp Ortakları.

Klaytn ortakları, kullanıcılara en iyi blockchain deneyimini sağlamak için istikrarlı bir ekosistem kurulmasına ve Klaytn platformunun geliştirilmesine katkıda bulunmak için varlar.

Ekosistem partnerleri

Klaytn Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

Bunlar geniş ağları sayesinde birçok farklı hizmet sağlayıcısının Klaytn’a katılmasına ve Klaytn’ın pazar payının artmasına katkıda bulunacak iş ortaklarıdır.

Kimler var?: Samsung Blockchain, Shinhan Bank, Bitberry, Huobi Wallet ve pek çok kripto borsası vb…

Yatırımcılar

Önde gelen çeşitli sermaye grupları…

Kakao Investment, Anchor, ANX, IDG Capital vb…

Hizmet Ortaklıkları

Klaytn, blockchain teknolojisinin değerini ve faydasını kanıtlamak amacıyla blockchain hizmetlerinin yaygın olarak benimsenmesini sağlamak için çeşitli endüstri alanlarında lider kuruluşlarla ortak.

Wemade Tree, Cosmochain, Hint Chain, Sportsplex, Airbloc Protocol vb…

BApp Ortakları

BApp Ortakları ödül ve ödeme hizmetlerinde KLAY kullanacak.

Klaytn Kinghts, Princess Maker, Marvel Clans, Hon, Infinity Star vb…

Klaytn projesinin ortaklıklar anlamında muazzam çeşitliliğe ve desteğe sahip. Çoğu projede böyle bir şey göremezsiniz. Bütün ortaklıkları görmek için tıklayınız..

Projenin oldukça geniş, sınıflandırılmış ve alanında uzman olan bir ekibi var.

 

KALY token arzı ve dağılımı

Klaytn Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

UPbit (Güney Kore) dışında listelendiği borsalar:

Klaytn Klaytn nedir ve nasıl çalışıyor? KLAY coinin geleceği nasıl?

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.