Loading...
btc
BTC
0.23%
Bitcoin
64.292,71 USDT
eth
ETH
-0.76%
Ethereum
3.491,74 USDT
bch
BCH
1.19%
Bitcoin Cash
387,50 USDT
xrp
XRP
-0.65%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.23%
Litecoin
74,34 USDT
bnb
BNB
0.07%
Binance Coin
586,52 USDT
sol
SOL
-0.19%
Solana
134,35 USDT
avax
AVAX
-6.35%
Avalanche
25,74 USDT
ada
ADA
0.25%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
2.15%
Poladot
5,73 USDT
doge
DOGE
0.17%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
1.02%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kazakistan olayları Bitcoin fiyatlarını etkileyebilir!

Kazakistan bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kazakistan’da başlayan protestolar ve gösteriler Bitcoin fiyatlarını etkileyebilir. Nasıl mı? Ayrıntılar için haberimize göz atabilirsiniz.


Kazakistan olayları Bitcoin fiyatlarını etkileyebilir!

Kazakistan’da şiddetli protestolar yaşanıyor. Kazakistan’da son dönemde akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen zamların ardından sokak gösterileri başladı. Kontrolden çıkan gösteriler üzerine Kazakistan’da politik bir kriz de yaşanıyor. Kazakistan yönetiminden gelen açıklamalara rağmen gösteriler henüz yatışmış değil.

Olayların ardından Kazakistan’da bazı bölgelerde OHAL ilan edildi. İnternetin yavaşlatıldığı ve lojistik ve enerji hatlarında bazı gecikmelerin yaşandığı iddia edildi.

Kazakistan, Bitcoin madenciliği için önemli bir bölge konumunda. Çin’in Bitcoin madenciliği yasaklamasının ardından madencilik endüstrisi ABD ve Kazakistan gibi bölgelere kaydı. Kazakistan ucuz enerji kaynakları sayesinde Bitcoin madenciliği için önemli bir destinasyon haline geldi.

Ancak son günlerde yaşanan protestoların etkisi ile Kazakistan’da internetin yavaşlatıldığı iddia ediliyor. İnternetin yavaşlatılması ise Bitcoin madenciliğini olumsuz yönde etkiliyor.

Russian Market isimli adresten duyurulan açıklamada Kazakistan merkezli hash oranlarında %12’lik bir düşüş yaşandığı iddia ediliyor. Kazakistan küresel anlamda Bitcoin hash oranlarının %18’ini üretiyor.

Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemler, yoğun enerji ve donanım gücü harcanarak Bitcoin ağına kaydediliyor. Bu işlemi yapan girişimcilere Bitcoin madencileri ismi veriliyor. Bitcoin madencileri yaptıkları bu iş karşılığında Bitcoin ödülü alıyorlar. Günde bu sayede kazanılan Bitcoin miktarı ise yaklaşık 900 adet Bitcoin’e denk geliyor. Günlük dağıtılan 900 adet Bitcoin ayrıca Bitcoin arzını da belirliyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

%18’lik küresel hash gücü ile Kazakistan, günlük kazılan 900 adet Bitcoin pastasından 162 adedini alıyor.

Kazakistan’da yavaşlatılan internet Kazakistan merkezli Bitcoin madencilik endüstrisini geçici olarak olumsuz etkilemesi bekleniyor. Olaylar yatıştıktan sonra Bitcoin madencileri kaldıkları yerden işlemlerine devem edeceklerdir.

Kaynak

İlgili!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.