1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. “Kara Pazartesi”; Bitcoin düşüşü durmuyor, işte 3 nedeni

“Kara Pazartesi”; Bitcoin düşüşü durmuyor, işte 3 nedeni

“Kara Pazartesi”; Bitcoin düşüşü durmuyor, işte 3 nedeni
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası 13 Haziran 2022 günün “Kara Pazartesi” olarak adlandırdı bile. BTC düşmeye devam ediyor. Bitcoin düşüşünü tetikleyen 3 neden var.

Kara Pazartesi”; Bitcoin düşüşü durmuyor, işte 3 nedeni

Kripto para yatırımcıları güne kırmızı mumlarla uyandı. Başta Bitcoin olmak üzere, kripto paralar uçurumdan aşağı yuvarlanırcasına değer kaybediyorlar.

Bitcoin’in son 24 saatlik kaybı, yazı anı itibariyle, %13,33 olurken, ETH %14,72, BNB %12.55, ADA %9,18 oranında geriledi. BTC’nin son 7 günlük kaybı %24.53.

Bitcoin 2020 Aralık ayından beri ilk defa 24.000 doların altına düşmüş durumda. BTC yazı anında, 23,670 dolardan işlem görüyor.

"Kara Pazartesi"; Bitcoin düşüşü durmuyor, işte 3 nedeni

İşte Bitcoin’i ve kripto para piyasasını vuran, BTC’nin çakılmasına neden olan üç neden:

Öncelikle haftanın son günü ABD’den gelen enflasyon rakamları son 40 yılın zirvesinde. Enflasyon yükseldiğinde sıradan vatandaşın ilk yaptığı şey ekstra harcamaları kısmak olacaktır. Görünen o ki BTC bu fırtınalı ortamda üzerine yatırım yapmak için son derece riskli bir varlık olarak görülüyor.

Piyasaları vuran ikinci etken ise Nasdaq’tan geldi. ABD enflasyon rakamları öncesinde, Fed’in faiz artırımı beklentisi, geçtiğimiz hafta Nasdaq’ı düşürdü. Son zamanlarda Nasdaq ile kripto para piyasası arasında yüksek bir korelesyon gözleniyor. Nasdaq’ın düştüğü bir ortamda Bitcoin’in ayakta kalması artık çok zor görünüyor.

Piyasaları vuran üçüncü haber ise Celsius’tan geldi. Kripto para kredi platformu Celsius, günün ilk saatlerinde, token çekimi, swap ve coin transferlerini durduğunu açıkladı.

Bu ölçekte bir platformun böyle bir karar alması, traderları, yatırımcıları ürküten, piyasadan çıkmaya iten bir neden olarak karşımıza çıkıyor.

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: