1. Home
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Kanada Merkez Bankası’ndan çok önemli Bitcoin açıklaması!

Kanada Merkez Bankası’ndan çok önemli Bitcoin açıklaması!

Kanada Merkez Bankası’ndan çok önemli Bitcoin açıklaması!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto paraların benimsenme oranı artıyor. Ülkelerin merkez bankalarının gözü bir yandan da kripto paralarda. Son açıklama Kanada’dan. Detaylar haberimizde.

Kanada Merkez Bankası’ndan çok önemli Bitcoin açıklaması!

Kripto para endüstrisi gün geçtikçe daha geniş kitleler tarafından benimseniyor. Bireysel yatırımcıların kripto paralara akın etmesi birçok finansal kuruluşu harekete geçirdi. Başta kripto hizmeti sunmaya soğuk bakan kuruluşlar bile müşterilerinin yoğun talebi karşısında politika değişikliğine gitmek zorunda kaldı.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Merkez bankaları da bu yoğun kullanım oranları karşısında kripto paralar konusunda politika belirlemek zorunda kalıyor. Önceleri daha sert açıklamalar yapan merkez bankaları da kripto paraların ekosistem içerisindeki yerini artık kabul ediyor.

bitcoin

Kripto para piyasası yazım anındaki verilere göre 2,675 trilyon dolarlık devasa bir hacme ulaşmış durumda. Bu hacim içerisinde en büyük pay %41,8’lik hakimiyet oranı ile Bitcoin’e ait. Ethereum’un hakimiyet oranı ise %19,9.

Kanada, Bitcoin ETF’sini ABD’den önce onaylayarak aslında kripto paralara karşı daha ılımlı bir bakış açısına sahip olduğunu göstermişti. Bank Of Canada başkan yardımcısı Paul Beaudry, yaptığı açıklamada ülkenin kripto aralara karşı bu tavrının devam ettiğini gösterdi.

Beaudry, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri, mevcut kabul seviyelerinde finansal sistem için önemli bir risk oluşturmadığını belirtti.  Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu Diyalog 2021’de konuşan başkan yardımcısı, kripto para birimlerinin bir risk olup olmadığı sorusuna “finansal sistem için sistematik bir tür risk oluşturmuyor” şeklinde cevap verdi.

Ancak piyasa büyüdükçe bu riskin ortaya çıkabileceği konusunda da dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Başkan yardımcısı Bitcoin ve kripto paralı yakından takip ettiklerini ifade etti.

“Henüz ekonomi için büyük bir risk olduğunu düşünme noktasında değiliz, ancak bu çok yakından takip ettiğimiz bir şey”

Beaudry ayrıca yatırımcıların Bitcoin’i bir spekülatif araç olarak satın aldığı için Bitcoin gibi klasik kripto para birimlerinin ödemelerde pek bir rol oynamadığını vurguladı. Ancak, ödemelerde potansiyel olarak daha büyük bir rol oynayabilecek varlıklar ve fiat para birimleri tarafından desteklenen stabilcoin’lerin varlığına daha dikkatli yaklaştıklarını ve stabilcoinleri izlediklerini açıkladı.

Kaynak