1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. JPMorgan’dan Ethereum ve Staking ekosistemine övgü dolu sözler…
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

JPMorgan’dan Ethereum ve Staking ekosistemine övgü dolu sözler…

JPMorgan’dan Ethereum ve Staking ekosistemine övgü dolu sözler…
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD merkezli uluslararası bankacılık şirketi JPMorgan bünyesinde hizmet veren analistler, Ethereum ve staking ekosistemi hakkında dikkat çeken bir rapor hazırladı.

Yatırım dünyasınınn parlayan yıldızı Ethereum ve Staking

JPMorgan analistleri, staking ekosisteminin kurumsal ve bireysel yatırımcılar arasında bir gelir kaynağı olarak çok daha büyük bir popülarite kazanacağını iddia ediyor.

JPMorgan'dan Ethereum ve staking ekosistemine övgü dolu sözler...
JPMorgan

Wall Street yatırım bankasından analistler, bu hafta yayınlanan bir raporda bankanın CEO’su Jamie Dimon’un kriptolara yönelik sert duruşuna karşı çıkarak, Bitcoin’den daha verimli enerji kulanan ağlar çalıştıran blockchainlerin popülaritesinin artacağını savundu.

Rapora göre, staking ekosistemi şu anda kripto sektörü için yıllık tahmini 9 milyar dolar gelir sağlıyor.

Araştırmacılar, gelecek yıl ETH 2.0 ile birlikte Ethereum‘un proof-of-stake konsensüsüne geçişinin, alternatif konsensüs mekanizmasının benimsenmesini artıracağını ve böylece stake gelirlerinin de artacağını tahmin ediyor. Forbes’e göre ise bu, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesinin ardından stake gelirlerini 20 milyar dolara ve 2025 yılına kadar ise 40 milyar dolara kadar yükselmesini sağlayabilir.

ETH 2.0 nedir? Ne işe yarayacak?

Ethereum 2.0, Ethereum (ETH) protokolünün (PoS) versiyonudur. Tüm Ethereum (ETH) ağını birbirine bağlı parçalardan oluşan bir sisteme ayıracak ve blockchainin güvenliğinin temel bir mekanizması olan madenciliği, staking sistemi ile değiştirecek. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Dolayısıyla staking, madencilik havuzları yerine token sahiplerini ödüllendirerek bu sistemi bireysel ve kurumsal yatırımcılar için daha çekici hale getirecek. Ayrıca raporda konuya ilişkin şu sözler kaydedildi:

“Staking sadece, diğer varlık sınıflarına karşı kripto paraları elde tutmanın fırsat maliyetini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda birçok durumda kripto paralar önemli ölçüde bir nominal ve gerçek getiri sağlıyor.”

Raporda ayrıca, kripto para birimlerinin volatilitesi azaldıkça, pozitif bir getiri elde etme fırsatının kripto piyasasının ana akım haline gelmesine yardımcı olmada önemli bir faktör olacağı belirtildi.

ethereum jp morgan işbirliği fiyatları zıplattı

JPM araştırması, staking ekonomisinin borsalar ve stake hizmetleri sunan ve stake eden şirketler için milyonlarca gelir getireceğini öne sürüyor. Örneğin rapora göre, Coinbase stake ederek, 2020’de 10.4 milyon dolar olan cirosunu, 2022’de 200 milyon dolara çıkarabilir.

Nitekim raporda, Stake ve DeFi (Merkezsiz Finans)’nin, faiz oranlarının dibe vurduğu veya bazı durumlarda negatif olduğu geleneksel bankacılık sisteminden çok daha iyi getiriler sunduğu ifade ediliyor.

JPMorgan kripto paralara nasıl bakıyor?

ABD merkezli uluslararası bankacılık şirketi JPMorgan, dünyanın en büyük finansal holding şirketlerinden biridir. 2000 yılında birkaç büyük finansal kuruluşun bir araya gelmesiyle kuruldu. ABD’nin en büyük bankası olan JP Morgan dünyada ki en değerli bankalar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Şirket yöneticilerinin kripto paralara karşı daha önceki sert tutumuna rağmen JPMorgan, kripto paraların gelip geçici olmadığını güçlenerek piyasada kalıcı olacağını düşünüyor. Finansal kurumların çoğu kripto para birimlerinin daha uzun vadeli bir fenomen olmadığını düşünse de gerçek şu ki, JP Morgan gibi rapor veren kurumlar kripto paranın kalıcı olduğunu düşünüyor.

Bugüne kadar şirket’in kripto paralara karşı tutumunda çelişkiler görülmüş olsa da JP Morgan blockchain teknolojisiyle ilgili yoğun çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bu arada nisan ayında Ethereum geliştiricilerini işe almaya başladı. Yazarlar, staking sisteminin dijital varlıkları daha çekici bir varlık sınıfı haline getireceğini ve kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesine yardımcı olabileceğini tahmin ediyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: