JPMorgan: 131 milyar dolarla Çin metaverse pazarında uçuşa geçiyor

metaverse
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JPMorgan, Çin’in metaverse geliri için 131 milyar dolar değerleme öngörüyor. Çin çevrimiçi oyun pazarı, gelirini 44 milyar dolardan yaklaşık 131 milyar dolara yani üç katına çıkarırken Metaverse ile olan ilişkisi iyi görünüyor.

JPMorgan Çin raporunu açıkladı: Metaverse pazarı patlayacak

Yatırım bankası JPMorgan’dan analistlerin yaptığı araştırmaya göre, bu önemli durumun oyun, reklam ve e-ticaret üzerinde etkisi olacak. Ayrıca JPMorgan, ülkenin sanal bağlantılı ekonomisinin toplam pazarının 4 trilyon dolara ulaşacağını tahmin etti. Bu analistler, Çin’deki metaverse dünyasındaki ticari hizmetler ve yazılımlar için tahmini 27 milyar dolarlık TAM (total addressable market) değeri buldular.

İlginç bir şekilde metaverse, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), yapay zeka (AI) ve internetin yaratıcılığını birleştirerek kullanıcılar için anlamlı etkileşimli deneyimler yaratan çevrimiçi bir dijital dünyadır. Gerçek insanların, konumların ve nesnelerin avatarlar veya oynanabilir karakterler olarak temsil edildiği sanal bir dünyadır. Temsilleri çoğu zaman değiştirilemez tokenler (NFT‘ler) biçiminde gelir.

 

mETAVERSE

Bu yeni teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kullanıcılar sahiplik duygusuyla farklı platformlarda sanal olarak bir şeyler satın alabilir, satabilir, etkileşim kurabilir ve tasarlayabilir. Metaverse üzerinde de eğitim alabilir ve eğlenebilirler. VR, AR ve AI kullanımı, çevrimiçi oyun oynamayı meta veri deposunun, özellikle de kripto meta veri deposunun ayrılmaz bir parçası haline getirir. Şimdilik, meta veri deposu, tüm AR ve VR sahnelerinin mevcut çağın meta veri deposu olarak kabul edildiği bir nokta olan 1.0 sürümünde. Çin’de bu, büyük önem kazandı ve karşılığında ekonomiye muazzam bir gelir sağladı.

Bu araştırmanın baş analisti Daniel Chen, “dijital dünyanın “internet şirketlerinin ticari hizmetlerden faydalanmasına ve harcanan internet süresini potansiyel olarak ikiye katlamasına yardımcı olabilir” dedi. Bu finansal tahminler, teknolojinin sunduğu kullanıcı deneyiminin ve Çin’de onu benimseyen kullanıcıların hacminin analizinden geliyor. Çeşitli internet iş modellerinde metaverse geliştirilmiş kullanıcı deneyiminin kullanıcı penetrasyonunu artırması ve dolayısıyla kullanıcı başına ortalama geliri (ARPU) artırması muhtemeldir.

metaverse


Genel olarak konuşursak, metaverse çevrimiçi oyunlarda önemli bir fark yarattı. Yalnızca Ağustos ayında, Web3.0 oyunları ve metaverse projeleri, global ölçekte 748 milyon dolar güvence altına aldı. Blockchain tabanlı oyunlar, geleneksel oyunlardan daha popüler hale geliyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
JPMorgan: 131 milyar dolarla Çin metaverse pazarında uçuşa geçiyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.