1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte geçen haftanın en büyük 4 kripto hikayesi

İşte geçen haftanın en büyük 4 kripto hikayesi

İşte geçen haftanın en büyük 4 kripto hikayesi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Musk, 44 milyar dolarlık satın alma işlemini tamamladıktan sonra dizginleri Twitter’da ele alıyor. Meta, bu yıl şimdiye kadar metaverse bölümünde 9,4 milyar dolarlık zarar bildirdi. Google Cloud, Ethereum için tam olarak yönetilen bir düğüm barındırma hizmetine başladı.

Kripto dünyasından öne çıkan haberler

Kriptoda hiçbir hafta dikkat çekici başlıklar olmadan geçmez. Geçen haftaki kripto haberleri, bazı tanıdık ve yeni trendlerin devamını gördü. Dikkate değer öğelerden bazıları arasında Elon Musk’un Twitter’ı devralması, Meta’nın azalan finansal getirileri, Google’ın Ethereum blok zinciri düğüm hizmetlerine girmesi ve kripto piyasasının girişim fonları üzerindeki ciddi etkisi yer aldı. Özetlemek gerekirse, geçen hafta bizi konuşturan hikayeler şunlardır:

Elon Twitter’da saltanat sürüyor. Elon Musk, Twitter satın alma anlaşmasını tamamladı. Teknoloji girişimcisi ve Tesla CEO’su, Twitter’da da dizginleri ele geçirdi ve firmanın genel merkezine banyo lavabosu gibi görünen bir şeyle girdi. Temmuz ayında anlaşmadan çekilmeye çalıştıktan ve Twitter tarafından dava edildikten sonra Musk, geçen ay pozisyonunu tersine çevirdi ve satın alma ile ilerlemek istediğini söyledi.

kripto

Bu anlaşmayla ilgili büyük bir açıklama, hacim olarak en büyük kripto borsası olan Binance’in artık Twitter’ın bir parçası olduğunu söyleyerek geldi. The Block, Binance’in 44 milyar dolarlık satın almaya yatırım yapmak için 500 milyon dolar taahhüt ettiğini bildirdi. Bir Binance sözcüsü The Block’a verdiği demeçte, “İlk taahhüdümüz aynı kalıyor ve gelecekte ortaklığı büyütme fırsatlarını keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Meta’nın dev kayıpları. Eskiden Facebook olarak bilinen sosyal medya devi Meta, şaşırtıcı kayıpları açıklayan üçüncü çeyrek kazanç raporunu yayınladı. Şirket, metaverse bölümü Reality Labs’ın 3,7 milyar dolar zarar verdiğini söyledi. Yıldan bugüne, bölüm toplam 9,4 milyar dolarlık zarara uğradı. Bu, şirketin hisselerinde büyük satışlara yol açtı ve piyasa değeri 300 milyar doların altına düştü.

Meta, Reality Labs işletme zararlarının gelecek yıl önemli ölçüde artacağını tahmin etmediğini söyledi. Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformları denetleyen dünyanın en büyük sosyal medya şirketidir. Reality Labs dışında Meta, temel uygulama işleriyle her çeyrekte güçlü reklam geliri elde etmeye devam ediyor.

kripto

Ekim 2021’de Facebook, popülerliğinin zirvesinde metaverse teknolojisini benimseyerek Meta olarak yeniden markalaştı. Meta veri deposu, kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri ve çeşitli varlıklara sahip olabilecekleri sanal bir alandır. Hâlâ soyut bir kavram olsa da, metaverse genellikle kripto, NFT’ler ve blok zincir teknolojisi ile birbirinin yerine geçecek şekilde tartışılır.

Google, Ethereum blockchain düğüm hizmeti sunuyor. Teknoloji devi Google’ın bulut bölümü, Ethereum ile başlayarak halka açık blok zinciri altyapı hizmetlerine girdi. Cuma günü, Google Cloud, “blockchain düğüm motoru” adlı tam olarak yönetilen bir düğüm barındırma hizmetini başlattı.

Düğüm motoru, web3 geliştiricileri için tasarlanmıştır ve akıllı sözleşmeleri dağıtmalarına ve özel bir düğüme veri yazmalarına olanak tanır. Bir blok zinciri düğümü, ağın işlem geçmişinin bir kopyasını barındırır ve senkronize eder. Bu nedenle, bu ürün, düğümleri kurma sürecini ve bunları kendi donanımınızda barındırmanın komplikasyonlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Google’ın düğüm motoru için ilk desteklenen blok zinciri Ethereum’dur, ancak firma gelecekte diğer blok zincirleri için ek destek sağlamaya ilgi göstermiştir. Google, blok zinciri geliştiricileri için barındırılan hizmetlerin geliştirilmesini izleyerek bu yılın başlarında web3 odaklı bir ekip kurmaya başladı. Bu ayın başlarında arama motoru devi, Ethereum cüzdan bakiyeleri için verileri doğal olarak desteklemeye başladı.

Kaynak

Etiketler: