İşte Ethereum düşüşünün gerçek nedeni!

Metaverse tokenlerde tüm zamanların en düşük seviyeleri! Korkmalı mıyız?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum, Merge’den sonra düşüşe devam ediyor! Son 7 günde %25’in üzerinde değer kaybeden en büyük altcoin, son 24 saat içinde %10’un üzerinde düşerek, 1.300 doların altını gördü. Peki Ethereum düşüşünün gerçek nedeni neydi?

Son Ethereum düşüşü ve asıl nedeni

Dünyanın en büyük altcoini, son bir hafta içinde %25’in; son 24 saat içinde ise %10’un üzerinde değer kaybetti. Esasen satış baskısı ile karşı karşıya kalan tek kripto para birimi, Ethereum değildi. Bitcoin de son 24 saatte %6’dan fazla değer kaybederek, kritik bir destek seviyesi olan 19 bin doların altını gördü.

Peki Ethereum düşüşünün arkasında ne vardı?

İşte Ethereum düşüşünün gerçek nedeni!

Ünlü bir kripto uzmanına göre Ethereum düşüşü yalnızca piyasaya yayılan bir *FUD’dan ibaret.

(*FUD: Fear/Uncertainty/Doubt – korku, belirsizlik ve şüphe)

Ancak birleşmeden sonraki günlerde ETHBTC paritesi de yaklaşık %15 civarında düştü. İşin ilginç yanı ise; bu düşüş, Bitcoin hakimiyetinin uzun zamandan beri en düşük seviyede olmasına rağmen gerçekleşti.

İlgilinizi çekebilir:

Ethereum’da düşüş bitti mi? – Güncel Ethereum teknik analizi
2018 Bitcoin ayı piyasasını bilen analistten sevindiren Ethereum tahmini!

 

Ethereum düşüşü neden FUD kaynaklıydı?

Kripto ve Ethereum ile ilgilenen ünlü bir influencer olan @VivekVentures’a göre, Ethereum’un bu son fiyat hareketi yalnızca “kısa vadeli bir gürültü”. Ve O, Bitcoin maksimalistlerinin şu anda Ethereum ve Merge ile ilgili piyasaya FUD yaydığına inanıyor.

Ayrıca Vivek, Merge gerçekleştiğinden beri Ethereum’un ihraç oranının %95 oranında düştüğünü ortaya koyuyor. Bu, Ethereum’un mevcut arzdan herhangi bir düşüş olmadan %95 daha az token çıkarması gerektiği anlamına gelir.

Birleştirmeden sonraki 3 gün içinde, Ethereum 3000’den az token çıkardı. Eski konsensüsü olan Proof Work devam etseydi; 40.000’den fazla yeni token çıkarılmış olacaktı.

Vivek, Merge ile birlikte stake mekanizmasına geçiş nedeniyle satış baskısında yaşanan farkı da açıklıyor. 

Şöyle ki; mevcut Proof-of-stake modeli, madencilik tabanlı önceki Proof-of-Work modeline göre önemli ölçüde daha az satış baskısına sahip. Çünkü Ethereum doğrulayıcıları, blok ödüllerini 6 ila 12 aylık bir süre boyunca satamazlar. Sonuç olarak, şu anda Ethereum üzerindeki satış baskısı sıfıra yakın.

Öte yandan, ETH fiyatının 1400$ ‘da sabit kaldığını varsayarsak; PoW döneminde toplam satış baskısı 7 milyar$ olacaktı. Vivek ayrıca Ethereum’un gas ücretlerinin şu anda 15 gwei’den fazla olduğunu ortaya koyuyor. Hatta sonuç olarak, birleşmenin deflasyonist etkisi nedeniyle Ethereum üzerinde satın alma baskısı var.

 ( CoinMarketCap verilerine göre, yazımızı yayına hazırladığımız sırada Ethereum fiyatı 1.310 dolardan işlem görüyor.)

İlginizi çekebilir:

 Ethereum (ETH) nedir, nereden, nasıl satın alınır ve geleceği nasıl?

Güncel Ethereum fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2021- 2025

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İşte Ethereum düşüşünün gerçek nedeni!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.