İşte, Bitcoin’in 2020’de yerle bir ettiği 5 fiat para

Forbes yazarı Peter Tchir, Bitcoin jeopolitik  gerilimlerin işareti olabileceğini yorumu yapıyor. Ona göre bu yeni gelişen varlık sınıfı dünyadaki
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in 2020’de hangi ülke paraları karşısında en çok yükseldiğini biliyor musunuz? BTC global para birimleri karşısında 2020’de yüzde 50 ile yüzde 128 arasında yükseldi. Peki, Türk lirası karşısındaki durumu nasıl?


Bitcoin’in 2020’de yerle bir ettiği 5 fiat para

Bir analist, Bitcoin fiyatının farklı ülkelerin ulusal para birimleri karşısında nasıl performans gösterdiğini hesapladı. Öyle görünüyor ki yılın başından bu yana bir yükseliş trendi var.

Veriler şunu gösteriyor. BTC dünyanın başlıca para birimleri karşısında yüzde 50 ile yüzde 128 arasında yükseldi.

Bitcoin'in 2020'de hangi ülke paraları karşısında en çok yükseldiğini biliyor musunuz? BTC global para birimleri karşısında 2020’de yüzde 50 ile yüzde 128 arasında yükseldi. Peki, Türk lirası karşısındaki durumu nasıl?

Bitcoin’in ulusal para birimleri karşısındaki performansı Kaynak: DriftwoodPalace

Analist şöyle diyor: “Bitcoin’in çeşitli para birimleri karşısında farklı zaman aralıklarındaki değerine bakalım. Yılın başından bu yana olan fiyat ile başlayalım. BTC fiyatı AB’de yüzde 57 yükseldi. Ajrantin, Brezilya, Güney Afrika, Rusya, Türkiye ve diğer ülkelerde yüzde 100’den fazla değer kazandı (bu fiyatlar resmi USD oranı üzerinden hesaplandığı için gerçekte farklar olabilir).”

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Öyle görünüyor ki Bitcoin, devalüasyon yaşayan para birimleri karşısında biraz daha iyi performansa sahip. Bu ülkelerde çoğu zaman yüksek enflasyon da buna katkı yapıyor. Mesela Arjantin Perso’su enflasyon oranı 2019’da yüzde 53.9 ve son 30 yılın en yükseği.


Analistin paylaştığı verilere göre Bitcoin’in 2020’de yerle bir ettiği 5 fiat para ve BTC’nin bu ulusal paralar karşısındaki yükseliş oranları şöyle: Brezilya yüzde 128, Güney Afrika yüzde 108, Türkiye yüzde 106, Arjantin yüzde 103 ve Rusya yüzde 98.

Lider kripto para ABD doları karşısında ise yüzde 56, EURO karşısında ise yüzde 69 yükseldi.

İlgili – Bu bir ilk! İşte Bitcoin’den değerli coin!

Bitcoin’in en çok değer kazandığı bölge ise Latin Amerika. Bu ülkelerden en çok Venezuela ve Arjantin dikkat çekiyor. Ülkenin ekonomik durumu ve hiper enflasyon BTC’nin bu ülke paraları karşısında daha fazla değer kazanmasının başlıca sebepleri.

2020 yılının başından bu yana milyarder Paul Tudor-Jones gibi Wall Street’in önde gelen isimleri, Bitcoin’in enflasyona karşı potansiyel bir koruma olduğunu belirtiyor. ABD’de milyar dolarlık halka açık bir şirket olan MicroStrategy de yakın zamanda birincil hazine varlığı olarak 250 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İşte, Bitcoin’in 2020’de yerle bir ettiği 5 fiat para
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.