1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. İşte Bitcoin üzerinden kara para aklamanın cezası!

İşte Bitcoin üzerinden kara para aklamanın cezası!

İşte Bitcoin üzerinden kara para aklamanın cezası!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Amerika Birleşi Devletleri’nde Bitcoin üzerinden kara para aklayan kişiye hapis cezası verildi. Detaylar haberimizde.

İşte Bitcoin üzerinden kara para aklamanın cezası!

Amerika Birleşik Devletlerin’de yaşayan Hugo Mejia, Bitcoin üzerinden kara para akladığı için hapis cezasına çarptırldı. Bilindiği gibi düzenleyicilerin en fazla üzerinde durduğu konulardan bir kripto paraların kara para aklamada kullanılması konusu. Haber düzenleyicilerin bu taleplerini haklı çıkarmayacak olsa da Kaliforniya’da yaşanan olay bu konuda talepte bulunan yöneticilere örnek olabilir.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Kaliforniyalı 50 yaşındaki Hugo Mejia, lisanssız bir kripto para borsası kurduktan Mayıs 2018 ile Eylül 2020 yılları arasında toplam 13 milyon dolarlık BTC/USD işlemi gerçekleştirdi.

bitcoin

San Bernardino İlçesinde yaşayan Mejia, kimliğini ve faaliyetlerini gizlemek amacıyla “The HODL Group LLC” adlı bir işletme kurdu ve şirketini Hazine Bakanlığı’nda bu tür suçlarla mücadele eden bir büro olan Mali Suçları Uygulama Ağı’na kaydettirmedi.

İlgili: Bitcoin ponzi nedir?

Şirketin genellikle uyuşturucu kaçakçılarının uyuşturucudan elde ettikleri paraları dönüştürme görevi gördüğü açıklandı. Polis ile iş birliği yapan bir müşteri Bitcoin’i nakit parayla değiştirmek için Mayıs 2019 ile Mart 2020 arasında Mejia ile birkaç kez görüştüğünü itiraf etti. 12 Mart 2020’de müşteri Mejia ile bir kafede tanıştı 82.150 dolarlık işlem gerçekleştirdi. Bu değiş tokuş sırasında müşteri, Avustralyalı bir uyuşturucu satıcısıyla çalıştığını açıkça belirtti.

Kolluk kuvvetleri için çalışan müşteri ve Mejia, beş toplantıda 250.000 dolardan fazla bitcoin ve nakit alışverişi gerçekleştirdi.

Meija ise yargılandığı mahkemede üzerine atılı suçlamaları kabul etti ve 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Meija’nın yaptığı işlemlerden dolayı IRS’den ne kadar ceza alacağı ise henüz belli olmadı.

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: