İspanya’dan kripto para kullanımını artıracak adım!

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para kullanımı günden güne artarken İspanya’dan gelen veriler nakit kullanımının büyük ölçüde azaldığını gösteriyor. Detaylar haberimizde.

İspanya’dan kripto para kullanımını artıracak adım!

Kripto paralar gelecekte tüm sistemi ele geçirecek mi bilinmez ama bir değişime öncülük ettiği kesin. Ödeme sistemlerinin dijitalleşmesini hızlandırması ve merkez bankalarının resmi dijital para çalışmalarına başlaması bu dönüşümün en önemli göstergeleri.

Yapılan çalışmalar dünyada önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 oranında azalacağını ve ödemelerin dijital olarak gerçekleştirileceğini gösteriyor. Bu dönüşümde kripto para birimlerinin önemli bir yere sahip olacağı ise kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

kripto para

İspanya’da yaşanan gelişmeler bu öngörüleri kanıtlar nitelikte. İspanya’daki ATM’lerin sayısında büyük azalma görülüyor. İnsanların nakit para çekmek için kullandıkları bankamatiklerin sayısındaki azalma, nakit kullanımındaki azalma ile orantılı.

İlgili: CBDC nedir?

Ülkedeki ATM’lerin sayısı 48.081’e düşerek 2002 yılındaki seviyeye geriledi.  Şimdiye kadar ki en yüksek sayı ise 2008 yılındaki 61,714’tü. Bankalar ATM’leri kademeli olarak azaltıyor. İspanya’da Temmuz 2021’de yapılan bir ankete göre nakit kullanımı büyük ölçüde azaldı. Yapılan ankete katılanların yalnızca %35’inin ödemelerinde nakit kullandığı belirlendi. 2014 yılında bu oran %80 olarak bulunmuştu. 2014 yılından bu yana kademeli olarak azalan nakit kullanımının kripto paraların daha yaygın kullanılması ile daha hızlı düşmesi bekleniyor.İsveç başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde nakit kullanımı %10’lara düşmüş durumda.

Kripto para piyasası 2021 yılında sadece 3 trilyon dolarlık devasa bir hacme ulaştı. Kullanımı günden güne yaygınlaşan kripto paraların 2022 yılında önceki yıla göre daha yüksek benimsenme oranlarına ulaşacağı ve daha fazla noktada ödeme aracı olarak kabul edileceği tahmin ediliyor. Kripto paralar, ulaştığı güçle beraber dünyadaki ödeme sistemlerinin değişmesine öncülük etmeye devam ediyor.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?


İspanya, geçtiğimiz yıl kripto paralar ile ilgili bazı düzenlemeler getirmişti. Ülkemizde de regülasyonların konuşulduğu bir dönemde kripto paraların öncülük ettiği bu dönüşümün de dikkate alınmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İspanya’dan kripto para kullanımını artıracak adım!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.