fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İngiltere’den sonra Binance’ın bu iki ülkede de başı dertte

İngiltere’den sonra Binance’ın bu iki ülkede de başı dertte

İngiltere’den sonra Binance’ın bu iki ülkede de başı dertte
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İşlem hacmine göre lider kripto para borsası olan Binance, farklı ülkelerin düzenleyici kurumları ile sorunlar yaşıyor. İngiltere’den sonra iki ülke daha Binace’in yasallığı ile ilgili soruşturma başlattı.


İki ülke Binance’e karşı soruşturma başlattı

Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Cayman Adaları Mali Kurumu (CIMA), Binance’in faaliyetlerinin yasallığını soruşturmaya başlayan kurumlar arasına katıldı. Binance’in başı İngiltere’den sonra şimdi de Tayland ve Cayman Adaları’nda da dertte.

Tayland SEC’ten Binance hakkında suç duyurusu

Tayland SEC’i, Cuma günü yaptığı açıklamada, Binance aleyhinde suç duyurusunda bulundu. Sonuç olarak Binance hakkında ülkede lisanssız dijital varlık işlemleri yapma suçlaması ile soruşturma başlatıldı. SEC, Binance’in web sitesi üzerinden kripto işlemleri hizmeti sağladığını belirtiyor.

SEC, geçtiğimiz Nisan ayından Binance’e bir uyarıda bulunarak yazılı bir başvuru yapmasını istemişti. Ancak Binance verilen süre içinde istenilen yanıtı sunmadı. Tayland SEC kurumu şöyle diyor:

“Yalnızca yasa kapsamında ilgili lisansları almış olan sağlayıcıların dijital varlık ticareti, takası, saklama, transfer, para çekme veya dijital varlıklarla ilgili herhangi bir işlemle ilgili hizmetleri sağlamasına izin veriliyor. İhlal edenler kanuna göre cezai yaptırımlara tabi tutulur.”

Cayman Adaları da Binance’i hedef aldı

Bundan birkaç gün önce Cayman Adaları düzenleyici kurumu CIMA da Binance, Binance Group ve Binance Holdings isimlerini taşıyan kuruluşların Cayman Adaları’nda kripto para borsası işletmek için gerekli lisansa sahip olmadığını ve kayıt yaptırmadığını bildirmişti. Bundan dolayı düzenleyici kurum, ismi sıralanan kuruluşların hiçbirinin kendi düzenleyici denetimine tabi olmadığını vurguladı.

CIMA, Binance ile bağlantılı olan ve Cayman Adaları’nda faaliyet gösteren tüm kuruluşların aktivitelerinin soruşturulacağını belirtiyor.

Cayman Adaları’nda 2020 yılında çıkarılan yasaya göre bu ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto kuruluşlarının kayıt yaptırması ve ilgili lisansları alması gerekiyor.

Binance’ten soruşturmalar hakkında yorum

Binance sözcüsü ise Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, kripto borsasının “her zaman merkezsiz bir tarzda faaliyet gösterdiğini” söyledi. Sözcü aynı zamanda Cayman Adaları’nda yasal faaliyet gösteren bir kuruluşları olduğunu belirterek iddiaları yalanlıyor.

Binance’in merkezi nerede?

Lider kripto para borsalarından olan Binance, yasal zeminde son yıllarda sorunlar yaşıyor. Çin’de kurulan Binance, bu devletin 2017’deki kripto yasakları üzerine taşınmak zorunda kalmıştı. İlk önce merkezinin Cayman Adaları olduğu bildirilmiş, daha sonra da Şubat 2020’de Seyşeller olduğu açıklanmıştı.

Kısa süre önce İngiltere Binance’i yasakladığını açıklamıştı. Japonya, Kanada ve ABD de borsanın faaliyetlerini yakında takibe aldı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.