1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Ukrayna’dan CBDC için kritik adım! Bu bir ilk

Ukrayna’dan CBDC için kritik adım! Bu bir ilk

Ukrayna’dan CBDC için kritik adım! Bu bir ilk
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında çok kritik bir karar verdi. Bu karar Ukrayna için önemli olmasının yanında CBDC’ler için bir ilki barındırıyor. Detaylar haberimizde.

Ukrayna’dan CBDC için kritik adım! Bu bir ilk

Merkez Bankası dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili gelişmeler hız kazandı. Geleceğin ödeme aracı olarak gösterilen CBDC’ler Ukrayna’da yasallaştı.

Ukrayna’nın parlamento organı Verkhovna Rada, elektronik Grivnayı bir ödeme standardı haline getiren ödeme hizmetleri yasasını kabul etti. CBDC artık nakit olarak kabul ediliyor. CBDC henüz piyasaya sürülmedi ve şu anda araştırma ve geliştirme aşamasında, ancak yasa, ülke yetkililerinin ekonomilerini dijitalleştirme konusunda çok istekli olduğunu gösteriyor.

Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

CBDC çalışmaları birçok ülkede devam ediyor. Ancak Ukrayna bir adım öne geçmiş gözüküyor. Diğer ülkelerde kullanımı için pilot çalışma yapılsa da ilk defa bir ülkede yasal olarak diğer paralara denk tutuluyor.

Ödeme Hizmetleri” yasası kapsamındaki değişiklikler CBDC’i de içeriyor. Dijital para biriminin resmi olarak piyasaya sürülmesinden sonra benimsenmesinin önünü açacağı değerlendiriliyor. Ukrayna, 2018’den beri Stellar Lumens blok zincirinde test edilen bir prototip ile bir CBDC üzerinde çalışıyor.

Alınan karar Ukrayna’da konu ile ilgili atılmış en ciddi adım olarak görülüyor. Aynı zamanda son aylarda yapılan en büyük hamlelerden biri ve küresel olarak CBDC’lere olan ilginin patlaması göz önüne alındığında, dijital para birimini serbest bırakmak için yoğun bir çabaya işaret ediyor.

Geçtiğimiz ay yapılan G7 zirvesinde üye ülkelerin merkez bankası başkanları ve maliye bakanları da dijital paralar ile ilgili iş birliği yapacaklarını ilan etmişti. Yapılan çalışmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde ödeme sistemlerinin dijitalleşeceğini ve nakit kullanımının %80 oranında azalacağını gösteriyor.

Özellikle Aysa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke resmi dijital para (CBDC) çalışmalarına hız verdi.

Kaynak

Etiketler: