1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Fitch Ratings’ten CBDC uyarıları!

Fitch Ratings’ten CBDC uyarıları!

Fitch Ratings’ten CBDC uyarıları!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, CBDC çalışmlarının yoğunlaştığı günlerde CBDC’ler ile igili bir rapor yayınladı. Detaylar haberimizde.

Fitch Ratings’ten CBDC uyarıları

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında görüşlerini paylaştı.

Fitch Ratings’e göre genel amaçla kullanılacak dijital para birimlerinin risklerinin ve faydalarının değerlemesinin yapılması gerekiyor.

Toplumun daha geniş kitlelerinin dijitalleşmesine uygun nakitsiz ödemeleri geliştirme potansiyeli perakende CBDC’lerinin temel faydası olabilir. Bazı gelişmekte olan piyasalar için ise CBDC’lerin temel itici gücü yetersiz bankalara sahip toplulukları finansal sisteme getirme ve ödemelerin maliyetini, hızını ve dayanıklılığını geliştirme fırsatı vermesi ile fayda sağlayabilir.

Fitch’e göre bazı savunucular, CBDC’leri nakit kullanımının azalmasının sunduğu zorlukları ele almanın bir yolu olarak görüyor. 

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Güçlü bir ağ etkinliğine sahip CBDC’nin kullanımının yaygınlaşması, Ödeme sağlayıcıları arasında oligopoller yaratabilir. Bu yaygın kullanım sağlayıcıların ödemeler ile ilgili veriler üzerindeki kontrolünü aşındırabilir. Aynı zamanda bankaların finansal işlem verilerini izleme kapasitesini artırarak finansal suçların önlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, CBDC’ler nakitten daha az mahremiyet sunarsa veya elektronik cüzdanlarda tutulan ciddi limit tutarları sunarsa, bazıları bunları kullanmaktan caydırılabilir.

Fitch Ratings’ten analistler Monsur Hussain ve Duncan Innes-Ker, İlgili risklerin yönetilememsi ve bu riskler yönetilemeden CBDC’lerin benimsenmesi finansal sistemler için yıkıcı riskler taşıyabilir.

Fonların mevduatlaradan CBDC’lere hızlı bir şekilde kayma olasılığı finansal müdahaleye neden olacaktır. Merkez bankalarının ekonomiye daha fazla temas etmesi siber güvenlik tehditleri de içerecektir.

 “Bu riskler, fonların banka mevduatlarından CBDC hesaplarına hızlı bir şekilde geçme potansiyelini, finansal müdahaleye neden olma ve merkez bankası ile ekonomi arasında daha fazla temas noktası yaratıldıkça artan siber güvenlik tehditlerini de içeriyor.”


Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.