1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin bir süre 50 bin doların üzerinde hareket ettikten sonra ciddi bir düzeltme ile 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Fiyatlardaki düşüşe ne etkili oldu?


Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Öncelikle Bitcoin’in de ekonomik bir varlık olduğunu ve insanların kâr etmek için Bitcoin’e yatırımda bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Sonsuza kadar hiçbir yatırımcı Bitcoin’lerini tutmayacak ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için Bitcoin’lerini nihayetinde bozduracaktır.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki aylık değişimi görüyoruz. 6 ay boyunca kesintisiz fiyat artışının ardından bir kısım Bitcoin yatırımcısı, BTC’leri satarak kârlı biçimde piyasadan çıkıyorlar. Ocak-Şubat 2021 dönemi ve öncesi Bitcoin piyasalarına giriş yapan yatırımcılar hala kârdalar.

bitcoin fiyatları Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Her ekonomik varlık yoğun fiyat artışının ardından düzeltme yaşıyor. Şu an Bitcoin fiyatlarında yaşanan düzeltmeyi de bu perspektiften okuyabiliriz. Teknik olarak Stock RSI değerleri uzun süredir aşırı alım bölgesindeydi ve analistler Bitcoin fiyatlarında bir trend değişimi beklentisi içerisindeydi. Yukarıdaki grafikte Stock RSI değerlerindeki değişimi görüyoruz.

Aşağıdaki linkten Koinmedya’da 11 Mayıs’ta yayınlanan haberimize ulaşabilirsiniz. Bu tarihte Bitcoin 57 bin dolar bandında hareket ediyordu. 11 Mayıs’ta haftalık MACD histogram değerlerine dikkat çekerek Bitcoin satıp altın satın almanın zamanı gelmiş olabilir teması ile siz değerli okuyucularımızın karşısına çıkmıştık. Haftalık Bitcoin ve altının MACD değerleri ve MACD histogram değerleri arasındaki simetri dikkat çekiciydi. 11 Mayıs’ta Bitcoin ve altının MACD değerlerindeki simetriye dikkat çekmiştik.

Lütfen Bkz: Bitcoin satıp altın alma zamanı geldi mi?

Yukarıda Bitcoin fiyatlarındaki düzeltmede etkili olan içsel faktörlere değindik. Kısaca fiyatları hızlı artan varlıklar nihayetinde ciddi düzeltmelerle karşılaşıyor.

Dışsal faktörler de Bitcoin fiyatları üzerinde etkili oluyor. Oldukça spekülatif bir ekonomik varlık olan Bitcoin, dışsal gelişmelere oldukça duyarlı.

i- Tesla’nın Bitcoin politikasındaki değişiklik,

ii- Çin merkezli Bitcoin madencilik krizleri

iii- ABD merkezli regülasyonlar

Bitcoin fiyatlarını etkileyen temel dışsal faktörler arasında yer alıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.