Loading...
btc
BTC
0.33%
Bitcoin
64.354,88 USDT
eth
ETH
-0.62%
Ethereum
3.496,52 USDT
bch
BCH
0.44%
Bitcoin Cash
384,64 USDT
xrp
XRP
-0.48%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.2%
Litecoin
74,02 USDT
bnb
BNB
-0.02%
Binance Coin
586,00 USDT
sol
SOL
0.3%
Solana
135,00 USDT
avax
AVAX
-9.04%
Avalanche
25,00 USDT
ada
ADA
-0.29%
Cardano
0,37 USDT
dot
DOT
0.61%
Poladot
5,65 USDT
doge
DOGE
-0.19%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
1.01%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin bir süre 50 bin doların üzerinde hareket ettikten sonra ciddi bir düzeltme ile 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Fiyatlardaki düşüşe ne etkili oldu?


Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Öncelikle Bitcoin’in de ekonomik bir varlık olduğunu ve insanların kâr etmek için Bitcoin’e yatırımda bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Sonsuza kadar hiçbir yatırımcı Bitcoin’lerini tutmayacak ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için Bitcoin’lerini nihayetinde bozduracaktır.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki aylık değişimi görüyoruz. 6 ay boyunca kesintisiz fiyat artışının ardından bir kısım Bitcoin yatırımcısı, BTC’leri satarak kârlı biçimde piyasadan çıkıyorlar. Ocak-Şubat 2021 dönemi ve öncesi Bitcoin piyasalarına giriş yapan yatırımcılar hala kârdalar.

bitcoin fiyatları Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Her ekonomik varlık yoğun fiyat artışının ardından düzeltme yaşıyor. Şu an Bitcoin fiyatlarında yaşanan düzeltmeyi de bu perspektiften okuyabiliriz. Teknik olarak Stock RSI değerleri uzun süredir aşırı alım bölgesindeydi ve analistler Bitcoin fiyatlarında bir trend değişimi beklentisi içerisindeydi. Yukarıdaki grafikte Stock RSI değerlerindeki değişimi görüyoruz.

Aşağıdaki linkten Koinmedya’da 11 Mayıs’ta yayınlanan haberimize ulaşabilirsiniz. Bu tarihte Bitcoin 57 bin dolar bandında hareket ediyordu. 11 Mayıs’ta haftalık MACD histogram değerlerine dikkat çekerek Bitcoin satıp altın satın almanın zamanı gelmiş olabilir teması ile siz değerli okuyucularımızın karşısına çıkmıştık. Haftalık Bitcoin ve altının MACD değerleri ve MACD histogram değerleri arasındaki simetri dikkat çekiciydi. 11 Mayıs’ta Bitcoin ve altının MACD değerlerindeki simetriye dikkat çekmiştik.

Lütfen Bkz: Bitcoin satıp altın alma zamanı geldi mi?

Yukarıda Bitcoin fiyatlarındaki düzeltmede etkili olan içsel faktörlere değindik. Kısaca fiyatları hızlı artan varlıklar nihayetinde ciddi düzeltmelerle karşılaşıyor.

Dışsal faktörler de Bitcoin fiyatları üzerinde etkili oluyor. Oldukça spekülatif bir ekonomik varlık olan Bitcoin, dışsal gelişmelere oldukça duyarlı.

i- Tesla’nın Bitcoin politikasındaki değişiklik,

ii- Çin merkezli Bitcoin madencilik krizleri

iii- ABD merkezli regülasyonlar

Bitcoin fiyatlarını etkileyen temel dışsal faktörler arasında yer alıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.