1. Home
  2. Güncel Haber
  3. CBDC birimi kuran merkez bankalarına bir yenisi daha eklendi, bu seferki başka!

CBDC birimi kuran merkez bankalarına bir yenisi daha eklendi, bu seferki başka!

CBDC birimi kuran merkez bankalarına bir yenisi daha eklendi, bu seferki başka!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Özellikle son aylarda merkez bankalarından bir biri ardında CBDC birimi hamleleri geliyor. Son olarak önemli bir merkez bankasından daha dijital para hamlesi geldi.

CBDC birimi kuran merkez bankalarına bir yenisi daha eklendi, bu seferki başka!

İngiltere Merkez Bankası ve Majesteleri Hazinesi, Birleşik Krallık bünyesinde dijital para potansiyelini araştırmak üzere ortak bir görev birimi oluşturdu.

Bugün yapılan basın duyurusu ile, B.K hükumet yetkilileri, henüz CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ihracına karar vermemekle birlikte, konunun araştırılmasına karar verdiklerini ilan ettiler.

Görev birimi gelecekte ihracı muhtemel CBDC’nin tasarım ve özelliklerini değerlendirecek. Görev gücü ayrıca, İngiltere’nin dijital para birimleri konusunda yarış dışında kalmaması konusunda gayret gösterecek.

Hükumetten yapılan açıklmada, Maliye Bakanı Rishi Sunak:

Bizim vizyonumuz, daha açık, daha yeşil, ve teknolojik açıdan daha gelişmiş bir finansal hizmet sektörü oluşturmak.

Bugün özetlediğim, büyüyen fintechi artırmak, dijital finansın sınırlarını zorlamak ve finansal piyasalarımızı daha verimli hale getirmek için attığımız adımlar bizi ileriye taşıyacak.

 

CBDC’ler nakit yerini almayacak

Hükumet yetkililerinin ifadelerine göre, eğer çıkarılırsa, CBDC’ler, nakit ve banknotlarla birlikte var olacak. Görev gücüne İngiltere Merkez Bankası’nın mali istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe ve Majesteleri Hazinesinden mali hizmetler genel müdürü Katharine Braddick başkanlık edecek. Duyuruya göre, iki devlet kurumu uygun olduğu şekilde diğer İngiltere makamlarını da dahil edecek. Ayrıca Merkez Bankası bünyesinde yeni bir CBDC birimi, bir CBDC katılım forumu ve bir CBDC teknoloji forumu oluşturdu.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, şu anda merkezi olmayan kripto para birimlerinden gelen rekabeti önlemek için dijital para birimleri üzerinde çalışıyor.

 

İlgili: Merkez bankalarının merkez bankasından dijital para için geri sayım

Kaynak

 

tags: