1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İngiltere Maliye Bakanı’ndan önemli açıklamalar!

İngiltere Maliye Bakanı’ndan önemli açıklamalar!

İngiltere Maliye Bakanı’ndan önemli açıklamalar!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, merkez bankasının çalışmalarını yürüttüğü resmi dijital para (CBDC) ile ilgili çok önemli bir açıklama yaptı. Detaylar haberimizde.

İngiltere Maliye Bakanı’ndan önemli açıklamalar!

Birçok ülkenin merkez bankası resmi bir dijital para çalışması yapıyor. İngiltere’de bu ülkelerden biri. Geçtiğimiz aylarda “Britcoin” diye adlandırılan bir CBDC’in çalışmalarına başladığı ilan edilmişti.

Haziran ayında, İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, CBDC projesinin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getirmişti.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

“CBDC cephesindeki ilerleme ve bu kritik yenilikle başa çıkmaya başladığımız gerçeği beni çok cesaretlendirdi. Bu gerçekleşirse, merkez bankacılığı tarihinin en temel yeniliklerinden biri olacak, bizi yeni bir döneme taşıyacak.”

Hafta sonu İngiltere’de çıkan bazı haberlere açıklık getirmek için Rishi Sunak açıklamalarda bulundu. Sunak üzerinde çalıştıkları CBDC’in henüz piyasaya sürüp sürmeme konusunda karar vermediklerini belirtti. Piyasaya sürseler bile bunun tamamen fiat paranın yerini almayacağını açıkladı.

https://twitter.com/RishiSunak/status/1419676050922090498

“Birleşik Krallık’ta bir CBDC’yi uygulamaya koyup koymama konusunda henüz bir karar vermedik. Ancak daha da önemlisi, herhangi bir potansiyel Birleşik Krallık CBDC’si, nakit ve banka mevduatlarının bir tamamlayıcısı olarak var olacaktır, ikame değil.”

Sunak, inovasyonu ve teknolojiyi destekleyerek nakde sürekli ulaşmayı da garanti edeceklerini belirtti.

“İnovasyonu ve teknolojiyi destekleyerek ve aynı zamanda nakde sürekli erişimi garanti ederek, gelecek on yıllar boyunca sürdürülebilir ve yenilikçi bir ödeme ortamına sahip olduğumuzdan emin oluyoruz.”

CBDC’ler için merkez bankaları hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Döünüşüm beklenenden daha hızlı gerçekleşiyor. Birçok ülkede pilot çalışmalar yapılıyor. Çin CBDC çalışmaların diğer ülkelerin birkaç adım önünde. Geçtiğimiz hafta Çin’de yapılan araştırmalara göre son bir ay içerisinde dijital para kullanarak yapılan işlemlerin toplam hacmi 5,5 milyar dolara ulaştı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.