1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. IMF, çelişen Bitcoin mesajları ile ne demeye çalışıyor?

IMF, çelişen Bitcoin mesajları ile ne demeye çalışıyor?

IMF, çelişen Bitcoin mesajları ile ne demeye çalışıyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın önemli finansal kurumlarının başında genel IMF’den iki farklı yetkili Bitcoin ve kripto paralarla ilgili çelişkili yorumlarda bulundu.


IMF, çelişen Bitcoin mesajları ile ne demeye çalışıyor?

Uluslarası Para Fonu’nun (IMF) hiçbir zaman kripto paraların büyük hayranı olmadığını biliyoruz. Yine de zaman zaman Bitcoin karşıtı duruşunda yumuşamalar olduğu görüldü. Şimdi ise sektörün geleceği konusunda temkinli bir iyimserliğe sahip. Kısa süre önce ise iki IMF yetkili bir biri ile çelişen mesajlar verdiler. Biri, kriptonun çok fazla risk olduğunu söylerken, diğeri ise finansal katılım için bir araç olabileceğini ifade etti.

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath’a bir program sırasında Bitcoin’in benimsenmesi ile ilgili görüşü soruldu. Aynı zamanda bu benimsenmede Rusya-Ukrayna krizinin başlıca rol oynayıp oynamadı da soruldu. Gopinath ise söz konusu savaşın tabii ki BTC’yi ön plana çıkardığını söyledi. Ancak buna rağmen Bitcoin’in benimsenmesinin Rusya’nın komşusunu işgalinden çok önce başladığını belirtti.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: Bitcoin’e 50.000 dolar yolu nihayet göründü!

kripto para

Gopinath, Ocak ayından bu yana IFM başkan yardımcısı görevini görüyor. Bu sözlerine ek olarak kripto paraların iyi işler de başardığını belirtti. Ona göre daha önce bankalar ve diğer ana akım finansal kuruluşlar tarafından dışlanan kişilerin de finansal katılımında Bitcoin ve kripto iyi işler başarıyor. Bunu birçok gelişmekte olan ülkelerde gördük. Son verilere göre eşler arası borsa işlem hacmine göre ilk 10 ülke arasında Vietnam, Ukrayna, Kenya, Nijerya, Venezuela, Togo ve Arjantin dikkat çekiyor.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Diğer yandan başka bir IFM yetkilisi olan Hindistan için IMF misyon şefi Nada Choueir, kriptonun potansiyel suç için kullanımı konusunda uyarılarda bulunuyordu. Yerel basına açıklama yapan Choueir, Hindistan’ın kripto kullanımının getirdiği riskler konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Şöyle diyor:

“Kripto, kara para aklama, terörün finansmanı ve diğer yasa dışı faaliyetler için kötüye kullanılabilir. Etkili düzenleyici önlemler uygulanmadıkça, kripto para ekosistemi, dolandırıcılık ve siber saldırılar gibi ciddi sorunlar çıkarabilir.”

Öyle görünüyor ki IMF’in zaman zaman duruşunda yumuşama olsa da kuruluşun Bitcoin konusundaki duruşunun kesin değişmesi için daha zaman var.

Kaynak