okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-2.61%
Bitcoin
69.571,59 USDT
eth
ETH
2.13%
Ethereum
3.739,59 USDT
bch
BCH
-1.16%
Bitcoin Cash
511,85 USDT
xrp
XRP
-0.95%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.13%
Litecoin
87,65 USDT
bnb
BNB
1.77%
Binance Coin
610,23 USDT
sol
SOL
-5.01%
Solana
177,35 USDT
avax
AVAX
1.1%
Avalanche
40,57 USDT
ada
ADA
-2.19%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-0.5%
Poladot
7,54 USDT
doge
DOGE
-0.31%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Hem Asya’da hem Avrupa’da dijital para hareketi devam ediyor!

kanada merkez bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez bankası resmi dijital parası CBDC çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Hem Asya’dan hem de Avrupa’dan haberler var. Ayrıntılar için lütfen haberimizde göz atın.

Hem Asya’da hem Avrupa’da dijital para hareketi devam ediyor

Merkez Bankası resmi dijital paraları (CBDC) çalışmaları tüm ülkelerde hız kesmeden devam ediyor. Bu yeni ödeme sisteminin dışında kalmak istemeyen ülkeler pilot bölgeler oluşturarak yeni dijital parayı test ediyor.

Kimi ülkelerde çalışmalara yeni başlıyor. Ancak şu bir gerçek ki kripto paraların yaygın kullanımı hükümetleri ve merkez bankalarını hareketlendirdi.

Asya ülkesi Vietnam’da Başbakan Pham Minh Chinh, ülkenin merkez bankasından önümüzdeki iki yıl içinde bir kripto para birimi çalışması yürütmesini ve blok zinciri tabanlı bir para biriminin uygulanmasına pilotluk yapmasını istedi. Çabalar, Asya ülkesinin yeni e-devlet stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

Vietnam Plus, yayınladığı raporda resmi dijital paraya atıfta bulundu. Blockchain tabanlı kripto para biriminin Vietnam’ın geliştirmeyi ve ustalaşmayı umduğu temel teknolojiler arasında yer aldığını belirtti. Diğer öncelikli alanlar arasında yapay zeka, büyük veri ve artırılmış ve sanal gerçeklik yer alıyor.

Lütfen Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

Bununla birlikte, kriptoda uzmanlaşmadan önce, Vietnam hükümetinin çeşitli dijital para birimleri ve sanal varlıklar için belirli tanımlar yapması ve kripto alanını kapsamlı bir şekilde düzenlemesi gerekiyor. Geçen yıl Nisan ayında, Maliye Bakanlığı tarafından konuyu incelemek ve düzenleyici politikalar önermek için bir çalışma grubu kuruldu.

İspanya’dan yeni teklif

Avrupa’da ise İspanya’dan resmi dijital para adımı geldi. İspanya’nın iktidardaki İspanyol Sosyalist Partisi (PSOE), Güney Avrupa ülkesinde dijital bir Euro’nun nasıl çalışabileceğini incelemek için bir araştırma grubu oluşturulmasını önerdi. Ülkede nakit kullanımının azalmasının önerinin en büyük gerekçelerinden biri olduğu değerlendiriliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) CBDC’ler ile ilgili çalışmalar başlatmıştı. Aynı zamanda G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, bir çalışma grubu kurup CBDC’lerin raporlaştırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıklamıştı. Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’de ise kullanım gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.