1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. G7 ülkeleri dijital paralar için harekete geçti!

G7 ülkeleri dijital paralar için harekete geçti!

G7 ülkeleri dijital paralar için harekete geçti!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dijital para çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Londra’da yapılan toplantıda ortak kararlar aldı. Detaylar haberimizde.

G7 ülkeleri dijital paralar için harekete geçti

Merkez Bankası Dijital resmi paraları (CBDC) için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle Asya Ülkeleri CBDC’leri oldukça yaygınlaştırdı.

Çin ödeme ağını yaygınlaştırıyor. Asya’nın diğer büyük ekonomisi Güney Kore’de CBDC’ler için ciddi çalışmalar yapmaya başladı. Amerika ve Avrupa çalışmalarda Asya’nın gerisinde kalmış durumda. Ancak G7 ülkeleri harekete geçti.

Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Fransa, İtalya ve Kanada’dan oluşan G7 ülkeleri, maliye bakanları ve merkez bankası başkanları devlet destekli dijital para birimleri için ortak ilkeler belirlemek üzere bir araya geldiler.

Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

4-5 Haziran’da Londra’da bir yapılan toplantı, 28 Mayıs’ta G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının katıldığı sanal toplantının ardından geldi. Cumartesi günü yayınlanan G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Tebliği’ne göre, tartıştıkları konular arasında merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) vardı.

Dijital para birimlerinin “hem likit, güvenli bir ödeme varlığı hem de ödeme sistemi için bir çapa görevi görebileceğini ifade ettiler.

Tebliğde, “Dijital para ve ödemelerdeki inovasyon, önemli faydalar sağlama potansiyeline sahip, aynı zamanda kamu politikası ve düzenleyici sorunları da gündeme getiriyor denildi.

Finans liderleri, G7 merkez bankalarının merkez bankası dijital para birimlerinin parasal ve finansal istikrar etkilerinin yanı sıra fırsatları, zorlukları araştırdıklarını belirtti ve maliye bakanlıkları ve merkez bankaları olarak ortak çalışacaklarını taahhüt ettiler.

“Herhangi bir CBDC’nin, bir merkez bankası parası biçimi olarak, hem likit, güvenli bir uzlaşma varlığı hem de ödeme sistemi için bir çapa görevi görebileceğini not ediyoruz. Ortak ilkeler doğrultusunda çalışacağız ve sonuçları yıl içinde yayınlayacağız.”

G7 maliye başkanları toplantılarına Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası Grubu, Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Eurogroup ve Finansal İstikrar Kurulu (FSB) başkanları da katıldı.

Kaynak

Etiketler: