1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi! Resmi gazetede yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi! Resmi gazetede yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi! Resmi gazetede yayımlandı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Hazine ve maliye Bakanlığı bugün resmi gazetede yayımladığı tebliğ ile kripto para hizmet sağlayıcılarına bildirim yükümlülüğü getirdi. Detaylar haberimizde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi! Resmi gazetede yayımlandı

Vergi kaçakçılığı ile mücadele kapsamında vergi mükelleflerinin bildirim zorunluluğuna ilişkin esasları düzenleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde kripto paralar ile ilgili bir düzenleme de getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliği bankalar, spor kulüpleri ve kripto para hizmet sağlayıcılarının da aralarında bulunduğu birçok farklı nitelikteki kuruluşu ilgilendiriyor.

Tebliğle “gerçek faydalanıcı” şeklinde tanımlanan tüzel kişi veya tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri, nihai olarak kontrolünde bulunduran ya da bunlar üzerinde nihai nüfuz sahibi olan gerçek kişi veya kişilere bildirim zorunluluğu getirildi.

Resmi gazete de yayımlanan tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto para hizmet sağlayıcıları tebliğ ile birlikte  “Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun”un uygulanmasında yükümlü sayılan bankalar, finansman ve faktoring şirketleri, sermaye piyasası aracı kurumları ve portföy yönetim şirketleri, tarihi eser, antika ve sanat eseri alım satımıyla uğraşanlar veya bunların müzayedeciliğini yapanlar, spor kulüpleri ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının aralarında bulunduğu birçok farklı nitelikteki kuruluş da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından talep edildiğinde müşterileri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini bildirme zorunda. Kripto para hizmet sağlayıcıları daha önce bu listede yer almıyordu ve yapılan düzenleme ile listeye dahil edildi. Tebliğ ile amaçlanan kripto paralar aracılığı ile vergi kaçırılmasının önüne geçmek.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Merkezi yurt dışında bulunan yükümlünün şube, acente, temsilci ve ticari vekilleri ile benzeri bağlı birimleri GİB tarafından talep edildiğinde müşterileri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini başkanlığa bildirecek. Tebliğ 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Ağustos ayı sonuna kadar bildirimler yapılmış olacak.

Mükellefler tarafından faydalanıcı bilgisi kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ait veriler 5 yıl boyunca saklanması gerekecek. Bu verileri saklamayan ve istenildiğinde ibraz etmeyen eksik veya hatalı bilgi verenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.