Loading...
btc
BTC
-1.44%
Bitcoin
66.154,62 USDT
eth
ETH
-1.91%
Ethereum
3.175,68 USDT
bch
BCH
-0.88%
Bitcoin Cash
528,46 USDT
xrp
XRP
-1.62%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-1.97%
Litecoin
84,40 USDT
bnb
BNB
-2.35%
Binance Coin
581,58 USDT
sol
SOL
-3.32%
Solana
148,08 USDT
avax
AVAX
-3.03%
Avalanche
38,15 USDT
ada
ADA
-1.78%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-1.69%
Poladot
7,12 USDT
doge
DOGE
-3.19%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.63%
Shiba Inu
0,00 USDT

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi! Resmi gazetede yayımlandı

hazine ve maliye bakanlığı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve maliye Bakanlığı bugün resmi gazetede yayımladığı tebliğ ile kripto para hizmet sağlayıcılarına bildirim yükümlülüğü getirdi. Detaylar haberimizde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi! Resmi gazetede yayımlandı

Vergi kaçakçılığı ile mücadele kapsamında vergi mükelleflerinin bildirim zorunluluğuna ilişkin esasları düzenleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde kripto paralar ile ilgili bir düzenleme de getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliği bankalar, spor kulüpleri ve kripto para hizmet sağlayıcılarının da aralarında bulunduğu birçok farklı nitelikteki kuruluşu ilgilendiriyor.

Tebliğle “gerçek faydalanıcı” şeklinde tanımlanan tüzel kişi veya tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri, nihai olarak kontrolünde bulunduran ya da bunlar üzerinde nihai nüfuz sahibi olan gerçek kişi veya kişilere bildirim zorunluluğu getirildi.

Resmi gazete de yayımlanan tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto para hizmet sağlayıcıları tebliğ ile birlikte  “Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun”un uygulanmasında yükümlü sayılan bankalar, finansman ve faktoring şirketleri, sermaye piyasası aracı kurumları ve portföy yönetim şirketleri, tarihi eser, antika ve sanat eseri alım satımıyla uğraşanlar veya bunların müzayedeciliğini yapanlar, spor kulüpleri ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının aralarında bulunduğu birçok farklı nitelikteki kuruluş da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından talep edildiğinde müşterileri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini bildirme zorunda. Kripto para hizmet sağlayıcıları daha önce bu listede yer almıyordu ve yapılan düzenleme ile listeye dahil edildi. Tebliğ ile amaçlanan kripto paralar aracılığı ile vergi kaçırılmasının önüne geçmek.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Merkezi yurt dışında bulunan yükümlünün şube, acente, temsilci ve ticari vekilleri ile benzeri bağlı birimleri GİB tarafından talep edildiğinde müşterileri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini başkanlığa bildirecek. Tebliğ 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Ağustos ayı sonuna kadar bildirimler yapılmış olacak.

Mükellefler tarafından faydalanıcı bilgisi kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ait veriler 5 yıl boyunca saklanması gerekecek. Bu verileri saklamayan ve istenildiğinde ibraz etmeyen eksik veya hatalı bilgi verenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.