Loading...
btc
BTC
0.55%
Bitcoin
63.772,91 USDT
eth
ETH
-0.42%
Ethereum
3.089,05 USDT
bch
BCH
-3.83%
Bitcoin Cash
488,83 USDT
xrp
XRP
-0.06%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
2.47%
Litecoin
80,02 USDT
bnb
BNB
-2.62%
Binance Coin
538,23 USDT
sol
SOL
-1.33%
Solana
136,68 USDT
avax
AVAX
-0.67%
Avalanche
34,92 USDT
ada
ADA
-0.08%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.21%
Poladot
6,72 USDT
doge
DOGE
-2.68%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
4%
Shiba Inu
0,00 USDT

Harvard araştırmacısından hükümetlere önemli Bitcoin tavsiyesi

kripto piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Harvard Üniversitesinden bir araştırmacı, Bitcoin ile ilgili bir makale kaleme alarak, hükümet ve merkez bankalarına BTC rezervi bulundurma tavsiyesinde bulundu. Böyle bir tavsiyenin arkasında ise önemli bir gerekçe var. Ayrıntılara bakalım.


Harvard araştırmacısından hükümetlere önemli Bitcoin tavsiyesi

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden olan Harvard’dan bir araştırmacı, hükümetler ve merkez bankalarına Bitcoin (BTC) kullanma ve tutma tavsiyesinde bulunuyor. Ona göre böyle bir BTC rezervi, hükümetlerin yatırım risklerinden korunma yöntemlerinden olabilir.

Harvard’da bir doktora öğrencisi de olan Mathew Ferranti, akademik bir makale yayımladı. Bu makale, Bitcoin meraklılarından ilgi gördü. Çünkü burada hükümetlere Bitcoin’i rezervlerine ekleme çağrısı var. Makalenin başlığı ise şöyle: “Yaptırım risklerinden korunma: Merkez bankası rezervlerinde kripto para”. Ferranti bu makalesinde, yatırım ile karşı karşıya olma riski taşıyan ülkelere korunmak amaçlı BTC bulundurmayı tavsiye ediyor ve bunu güçlü gerekçelerle savunuyor.

İlgili – Ethereum fiyatında yönü belirleyen kritik bölge: Güncel ETH teknik analizi

Yaptırımlardan korunma ve kaçma yöntemi olarak kripto paraların kullanılması zaten son zamanlarda çok konuşulan bir konuydu. Özellikle de Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başlamasından sonra bu konu tüm dünyada gündem olmuştu. Batı ülkeleri, Rusya’ya karşı ekonomik ve finansal yaptırımlar başlatmıştı. Analistlere göre bu yaptırımlardan dolayı Rusya ekonomisi yüzde 6 küçülebilir.

Bitcoin Harvard araştırmacısından hükümetlere önemli Bitcoin tavsiyesi

Bu yaptırımlardan sonra açıklama yapan Rusya merkez bankası ve Maliye Bakanlığı, özellikle sınır ötesi işlemler için dijital para birimlerini kullanmaya başlayacaklarını söylemişti.

İlgili – Bitcoin’i yarın bekleyen 1,14 milyar dolarlık olay ve BTC fiyatına etkisi

Harvard araştırmacısı ise makalesinde bir konuya daha dikkat çekiyor. Ona göre kripto paraların yaptırımlardan kaçma yöntemi olarak kullanılmasının önünde engel olarak merkezli yapılar var. Örnek olarak ise merkezi kripto para borsaları. Çünkü mart ayında, Coinbase, Gemini ve Binance, ABD’den gelen talep üzerine Rusya’dan kişilerin ve kuruluşların yapacağı işlemleri bildirmeyi kabul etmişti.

Şu an Rusya dışında en çok yaptırım uygulanan ülkeler arasında Körfez devletleri var. Buna rağmen dünyada sadece bir ülke resmi olarak Bitcoin rezervine sahip. El Salvador, şimdiye kadar yaklaşık 3.000 BTC alırken, kripto parayı aynı zamanda yasal para olarak kabul etti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.