1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Hackerlerden 130 milyon dolarlık Ethereum tokenleri vurgunu

Hackerlerden 130 milyon dolarlık Ethereum tokenleri vurgunu

Hackerlerden 130 milyon dolarlık Ethereum tokenleri vurgunu
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası bu kez yeni hack olayında 130 milyon dolar kaybetti. Bu olay, ilgili DeFi platformunun bu yıl yaşadığı üçüncü fon kaybı. Bu yıl toplam kaybı 200 milyon dolar civarında. Çalınan tokenleri listesi ve miktarları da açıklandı.


Hackerlerden 130 milyon dolarlık Ethereum tokenleri vurgunu

Hackerler, bir merkezsiz finans (DeFi) protokolü olan Cream Finance’ten yaklaşık olarak 130 milyon dolarlık kripto para çaldı. Cream Finance, kullanıcıların kripto para ödünç vermelerine ve fiyat değişimlerini spekülasyon yapmalarına olanak tanıyan bir platform.

Hack olayını ilk önce güvenlik şirketleri PeckShield ve SlowMist bugün sabah fark etti. Daha sonra Cream Finance ekibi tarafından da doğrulandı.

Öyle görünüyor ki saldırganlar platformun “hızlı ödünç” ismiyle bilinen ödünç para verme sisteminde bir açık bulmuş. Bunu kullanarak, Cream’den Ethereum blockchaini üzerinde çalışan varlıkları ve tokenleri çalmış.

İlgili – 600 milyon doları çalınan Poly Network, ‘insaflı’ hackere denk geldi

Blockchain güvenliği şirketi BlockSec, hack olayının ayrıntılarını Twitter üzerinden paylaştı.

BlockSec (@BlockSecTeam): “Cream Finance saldırısı ile ilgili ilk analizimiz:”

Çalınan kripto paralar ve miktarlarını ise SlowMist ekibi şöyle paylaştı:

Hackerlerden 130 milyon dolarlık Ethereum tokenleri vurgunu

Kaynak: SLOWMIST

Saldırıdan kısa süre sonra Cream Finance yaptığı açıklamada, protokoldeki hatayı düzelttiklerini bildirdi. Bu olayda kripto para platformu Yearn’in kendisine yardım ettiğini de ifade ediyor.

Peki, çalınan fonlar geri alınabilir mi? Saldırganların yüklü miktarda fonu aktardığı ilk cüzdan belirlense bile, paralar şimdiden başka cüzdanlara ve yeni hesaplara aktarılmıştır. Öyle görünüyor ki çalınan fonları kurtarma ihtimali çok düşük.

Üçüncü Cream Finance soygunu

Bu olay, Cream Finance’ın bu yıl yaşadığı üçüncü hack olayı. DeFi platformu, Şubat’ta 37 milyon dolar ve Ağustos’ta da 29 milyon dolar kaybetmişti benzer saldırılarda.

Son 2 yılda DeFi platformlarında çok sayıda “hızlı ödünç” sistemindeki açıktan dolayı siber saldırılar yaşanıyor.

2021 yılındaki hack olaylarının büyük yüzde 76’sı (2020’de sadece yüzde 21’di) DeFi ile ilgili. Kullanıcıların DeFi platformlarından kaybı ise bu yıl 474 milyon dolar.

Kaynak