Loading...
btc
BTC
2.15%
Bitcoin
65.286,77 USDT
eth
ETH
4.87%
Ethereum
3.152,84 USDT
bch
BCH
5.46%
Bitcoin Cash
505,84 USDT
xrp
XRP
4.16%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
2.58%
Litecoin
79,35 USDT
bnb
BNB
1.34%
Binance Coin
560,53 USDT
sol
SOL
6.26%
Solana
147,10 USDT
avax
AVAX
8.25%
Avalanche
36,69 USDT
ada
ADA
3.48%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
5.74%
Poladot
6,76 USDT
doge
DOGE
2.88%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
4.83%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin madencilik göstergelerinde dikkat çeken değişim!

Bitcoin madencilik göstergelerinde dikkat çeken değişim!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wall Street Journal Bitcoin madenciliğindeki jeopolitik değişime dikkat çekiyor. Bitcoin madenciliğinde ABD’nin sürpriz yükselişi ne gibi sonuçlar doğuracak?


Bitcoin madencilik göstergelerinde dikkat çeken değişim!

Ucuz işçilik, know-how, teknik donanım, zengin doğal kaynaklar ve diğerleri, tüm bu faktörler Çin’de mevcut! Bu faktörlerin etkisi ile Çin, Bitcoin ve kripto para piyasalarını domine ediyordu. Öyle ki Bitcoin ve kripto para madenciliğinin yapıldığı donanımlar, Çin merkezli şirketler olan Bitmain ve Canaan tarafından üretiliyordu. Hatta dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ilk olarak Çin merkezli kuruldu.

Ancak otokrasi, liberal ekonomiye galebe çaldı. Çin yönetimi, sürpriz bir karar alarak Bitcoin ve kripto paraları yasakladı. Bu yasakların ardından Çin, Bitcoin ve kripto para piyasaları üzerindeki hakimiyetini tamamen kaybetti. Eğer ülkede bir endüstri yasaklandıysa istediğiniz kadar karşılaştırmalı üstünlüklere sahip olun, bir anlam ifade etmiyor. Çin, Bitcoin ve kripto para endüstrisindeki liderliğini ABD’ye kaptırdı.

Önce Binance merkezini Çin’den taşıdı. İddialara göre Binance’in genel merkezi Japonya’da bulunuyor. Binance’in CEO’su CZ ise “Binance her yerde” diyor (Çin hariç!)

Aşağıdaki grafikte kripto para borsalarının Bitcoin işlem hacmi sıralamasını görüyoruz. İlk sırada Binance dikkat çekiyor.

bitcoin makalesi

İkinci olarak Çin, Bitmain ve Canaan’ı kaybetti. Bitcoin madencilik donanım ve chipleri üreten bu iki firma merkezlerini ABD’ye taşıdı. Aynı zamanda Bitcoin üretim çiftliklerine sahip olan bu şirketler, ABD’de dev Bitcoin çiftlikleri açıtı. Madencilikte ABD’nin Texas eyaleti önemli bir destinasyon haline geliyor.

Tüm bu gelişmelerin ardında Bitcoin hash gücünün 1/3 oranı ABD merkezli üretilmeye başladı. Çok değil 2017 yılında Bitcoin hash gücünün %70’inden fazlası Çin merkezli üretiliyordu.

bitcoin makale

Sonuç olarak Çin yönetimi, Bitcoin ve kripto para ticaretini kontrol edemeyeceğini düşündü. Oysa ABD yeni teknolojilerle blockchain üzerindeki işlemleri takip etmeyi başardı. Bu gelişmenin ardından Bitcoin’in illegal kullanımı giderek azalıyor. NBER’de yayınlanan makalede Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen illegal işlemlerin (sarı grafik) azaldığı açık biçimde gözleniyor.

Bitcoin illegal işlem hacmi

Kaynak

İlgili!

Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.