1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Güney Kore’nin aldığı kripto regülasyonunu diğer ülkeler de takip edebilir!

Güney Kore’nin aldığı kripto regülasyonunu diğer ülkeler de takip edebilir!

Güney Kore’nin aldığı kripto regülasyonunu diğer ülkeler de takip edebilir!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

G20 üyesi Güney Kore, kripto para piyasaları için önemli bir regülasyona hazırlanıyor. Kore merkezli başlayacak olan bu regülasyon, kısa sürede tüm ülkelere yayılabilir.


Güney Kore’nin aldığı kripto regülasyonunu diğer ülkeler de takip edebilir!

2019 yılındaki G20 toplantılarında FATF standartlarını kripto para piyasalarında uygulamaya başlayacağını açıklayan Güney Kore, adım adım iç piyasalarını ciddi biçimde regüle etti. Güney Kore özelinde uygulanan FATF (Finansa Eylem Gücü) standartları, zamanla tüm G20 ülkeleri için uygulanması bekleniyor. FATF özellikle KYC (müşterini tanı) ve AML (kara para aklama ile mücadele) standartlarını zorunlu kılıyor.

Güney Kore, KYC uygulamalarını bir adım öteye taşımaya hazırlanıyor. Güney Kore merkezli kripto para borsalarından 25 Mart 2022’den sonra KYC’siz cüzdanlara kripto para aktarımı gerçekleştirilemeyecek. Bu sayede Güney Kore’de neredeyse anonim işlem yapmak imkansız hale gelecek.

Güney Kore 2021 yılı boyunca bir dizi regülasyonu yürürlüğe koydu. Bu regülasyonlar nedeniyle Kore merkezli kripto para borsalarının nerdeyse 2/3’ü kepenk kapatmak zorunda kaldı. Sadece Güney Kore regülasyonları ile uyumlu çalışabilen borsalar operasyonlarına devam edebiliyor. Güney Kore borsalarında gerçek kimliğini belli etmeden hiçbir yatırımcı işlem yapamıyor.

25 Mart 2022’den sonra Güney Kore borsalarından KYC’si onaylanmamış hiçbir cüzdana kripto para transferi gerçekleştirilemeyecek. Aynı şekilde kimliği belirsiz cüzdanlardan da Güney Kore merkezli kripto para borsalarına transfer yapılamayacak. Bu adım sayesinde neredeyse tüm kripto para işlemleri kayıt altına alınmış olacak.

FATF standartları bir nevi Güney Kore’de pilot olarak uygulanıyor. Güney Kore merkezli kripto para regülasyonları ilerleyen yıllarda tüm G20 ülkelerinde uygulanmaya başlayacak.

Kaynak

İlgili!

Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!