fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Güncelleme sonrası Ethereum arzı azalırken, fiyatlar coştu!

Güncelleme sonrası Ethereum arzı azalırken, fiyatlar coştu!

Güncelleme sonrası Ethereum arzı azalırken, fiyatlar coştu!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

EIP-1559 güncellemesinden sadece iki gün sonra, ETH fiyatı 3.000 doları kırdı. Ethereum arzı azalırken, ETH de mayıs ayından bu yana ilk kez bu seviyeleri aştı.

Ethereum arzı azalıyor!

Ethereum, mayıs ayından bu yana ilk kez 3.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Güncelleme sonrası Ethereum arzı azalırken, fiyatlar coştu!

ETH fiyatı, iki haftalık bir rallinin ardından son 24 saat içinde yaklaşık %15 artarak, 3.147 dolara kadar yükseldi. Piyasa toparlanmaya başlamadan önce 20 Temmuz’da yaklaşık 1.730$’a düştü; o zamandan beri hemen hemen her gün yeni zirveler kaydederek ilerledi.

20 Temmuz’dan 2 Ağustos’a kadar ETHUSD, günlük zaman diliminde 13 ardışık yeşil mum yaktı. Bu, Ethereum için tarihindeki en uzun yeşil kapanış oldu. Fakat yükseliş momentumuna devam etmeden önce, 3 Ağustos’ta kısa bir süreliğine düşüş kaydetti.

Ethereum neden yükseldi?

Yükselişin arkasındaki en önemli faktör, Ethereum’un perşembe günü ana ağda faaliyete geçirilen ve ağa ücret yakma mekanizması getiren EIP-1559 uygulamasıydı.

 

EIP-1559, gas sistemine sabit bir ücret getirerek, Ethereum işlemlerini daha öngörülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Uygulamanın en dikkat çeken kısmı ise, ücretin büyük bir kısmının yakılarak dolaşımdaki ETH arzının azaltılması.

Ultrason.money’den alınan verilere göre, Ethereum ağında şimdiden 8.750’den fazla ETH yakıldı. Bu da bugünkü mevcut fiyatlardan yaklaşık 26.7 milyon dolara karşılık geliyor. 

Yakılan tokenlerde en büyük pay, önde gelen NFT pazarlarından biri olan OpenSea’ye ait. Gerçekten de NFT piyasası son zamanlarda bir çılgınlık içinde. Elbette bu, Ethereum için iyiye işaret. Nitekim NFT’lerin büyük çoğunluğu ETH ağında faaliyet gösteriyor ve ETH genellikle ödemelerde bir para birimi olarak kullanılıyor.

Bu arada 6,5 milyondan fazla ETH, Ethereum’un stake sözleşmesine yatırıldı, Popüler blockchain analiz firması Glassnode’dan gelen veriler, yaklaşık 10 milyon ETH’nin DeFi’de kilitlendiğini gösteriyor. Bu da ETH arzının %22,5’inden fazlasının akıllı sözleşmelerde kilitli olduğu anlamına geliyor.

Bir taraftan bu sözleşmeler kapsamında kilitlenen token miktarı artarken, diğer taraftan şimdiden EIP 1559 ile birlikte 8.750’den fazla ETH yakıldı. Dolayısıyla ETH’ye yönelik talep artarken, dolaşımdaki coin miktarı azalıyor.

ETH piyasalarında, en son mayıs ayındaki kripto çılgınlığı döneminde benzer bir durum yaşandı. O dönemde varlığın fiyatı 3.000 doları kırdı. Dahası piyasayı çepeçevre saran çöküşten önce, çoğunlukla DeFi sözleşmelerinde kilitlenen token miktarındaki artışın etkisiyle, ETH fiyatları 4,357 doları aştı.

Şimdi de Ethereum arzı azalmaya devam ederken, ETH fiyatı da 3100 doları bir kez daha aştı. Fakat şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala yaklaşık %30 daha düşük bir seviyede işlem görüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: