1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İşte meşhur güncelleme sonrası Ethereum ağında yakılan token miktarı!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

İşte meşhur güncelleme sonrası Ethereum ağında yakılan token miktarı!

İşte meşhur güncelleme sonrası Ethereum ağında yakılan token miktarı!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merakla beklenen Londra hard forku, Ethereum ağında sorunsuz bir şekilde başlatıldı! Peki son 24 saat içinde Ethereum ağında yakılan token miktarı ne kadar oldu?

1 günde Ethereum ağında yakılan token miktarı

Ethereum topluluğu, London yükseltmesini uzun zamandır heyecanla bekliyordu. İşlem ücretleri, gas piyasaya sürüldüğünden beri çok fazla artmış olsa da esasen bu yükseltme, ücretleri düşüreceği için değil; işlem ücretlerini yakacağı için merakla bekleniyordu.

Uzun süredir tartışmalara konu olan EIP 1559 uygulamasını da kapsayan London hardforku, 5 Ağustos 2021 saat 12:39 UTC’de yayınlandı. London hardforku ile birlikte, Ethereum düğüm konsensüsü değişti.

İşte meşhur güncelleme sonrası Ethereum ağında yakılan token miktarı!

Londra, beş güncelleme (Ethereum iyileştirme önerileri, EIP’ler) içeriyor. Ancak en çok beklenen güncelleme EIP 1559’du. Çünkü EIP 1559, Ethereum’un ücret mekanizmasını değiştiriyor. 

Bu güncelleme sayesinde, kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirebilmek için maksimum ücret ödediği açık artırma tabanlı model yerine, Londra sonrası Ethereum ikili bir modele sahip oldu.

EIP-1559, gas veya taban ücretin bir kısmını yakan bir mekanizma* ile geldi. Bu, proof of work konsensüsüne sahip olan Ethereum’un mevcut enflasyonist arz ve ihraç ekonomisi için çok önemli.

(* Kripto para ve blockchain sektöründe “token yakma – coin burn” terimi, söz konusu blockchain üzerinden erişilemeyen bir adrese belirli miktarda token gönderme sürecini ifade ediyor.)

Yani bu güncelleme, dinamik ücret sistemi ve ücretlerin periyodik olarak imha edilmesiyle birlikte ETH’yi deflasyonist bir varlığa dönüştürebilir. ETH 2.0 ile birlikte proof of stake konsensüsüne geçişin ardından, bu tam anlamıyla gerçekleşmiş olacak.

Bunun nedeni, blok ödüllerinin azalması ve işlem ücretlerinin bir kısmının hala yanmaya devam etmesidir.

https://twitter.com/trent_vanepps/status/1423353532200198145?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1423353532200198145%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcryptopotato.com%2Fburn-baby-burn-10m-eth-destroyed-since-london-launch%2F

10 milyon dolarlık Ethereum yakıldı!

Etherchain’e göre, Londra’nın faaliyete geçmesinden bu yana -24 saatten kısa bir süre içinde- yaklaşık 3.775 ETH yakıldı.  Bu, 2.770 dolarlık mevcut ETH fiyatından yaklaşık 10.4 milyon dolara tekabül ediyor.

Dakikada 2.5 ETH’lik mevcut yanma oranını kullanan ağ, günde 3.600 token imha edecek. Ethereum ağındaki yoğunluğa ve gaz fiyatlarındaki artışa göre bu oran artabilecek.

Bu oran çok fazla gibi görünse de Ethereum arzı hala enflasyonist. Bankless‘e göre 2021’in ilk yedi ayında piyasaya yaklaşık 2,24 milyon yeni ETH sürüldü. Yıllık bazda bu, ETH arzının yıl boyunca %3,3 oranında artarak, 114,1 milyondan 117,9 milyona yükselmesi demek.

Rapora göre, günlük yanma oranları enflasyonun yaklaşık %1,25 ile %2,66 arasında azalmasını sağlayacak:

“Mevcut arza ve 2021’deki yakma rakamlarına bakıldığında, Proof-Of-Stake’e geçişten sonra ETH’nin deflasyonist bir varlığa dönüşmesi güçlü bir olasılık. Yanma oranına bağlı olarak, ETH’nin enflasyon oranı -%1.05’e kadar düşebilir.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0