1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. DeFi alanında aklınızı başınızdan alacak, gelecek vadeden 5 proje

DeFi alanında aklınızı başınızdan alacak, gelecek vadeden 5 proje

DeFi alanında aklınızı başınızdan alacak, gelecek vadeden 5 proje
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz finans (DeFi) alanı çok sıcak. Blockchain ekosistemine dikkat eden herkes için DeFi patlaması kaçınılmazdı, sadece endüstrinin düzenlemeler, gözetim, ölçeklendirme gibi alanlarda olgunlaşması gerekiyordu. DeFi alanında 5 proje var ki geleceğin finans sistemi olarak görülen DeFi alanın parlayan yıldızları gibi. 

DeFi alanında aklınızı başınızdan alacak, gelecek vadeden 5 proje

Şimdilerde, blockchain teknolojisinin önemli ölçüde olgunlaştığı bir noktaya ulaştık. Artık artık on yıl öncesinin hobi projeleri yok. Bunun yerine, dünyanın dört bir yanında yeni başlayan start up’lardan Fortune 500 şirketlerine kadar geniş bir yelpaze blockchaini benimsiyor. DeFi alanı da blockchain teknolojisinin bir parçası ve şimdi artık 100 milyar dolarlık bir sektör.

DeFi alanında öyle 5 proje var ki, geleceğin finans dünyası onların üzerine kurulabilir. Sıralamaya başlayalım;

     1. UniSwap

UniSwap eşler arası token ticaretine izin veren bir DeFi borsası (Dex). UniSwap, 60 milyona yakın işlem ve 300 milyar dolar hacme ulaşmış durumda.

İşlemleri gerçekleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanan platform, 200 Defi projesi ile uyumlu çalışabilir halde. Bunun anlamı, işlemlerinizi takip eden hiç bir merkezi kurum, offline olabilecek ya da hacklenebilecek bir server yok yalnız blockchain var.

      2. Chainlink

Chainlink, özellikle finansal işlemler için popüler olan merkezsiz bir oracle ağıdır.

Chainlink akıllı sözleşmelere dış veri sağlar. Geleneksel bir blockchain uygulaması ile bu mümkün değildir. Onlar yalnızca blockchain dünyasında yaşarlar. Chainlink DeFi alanı uygulamalarının, platformlarının dışa açılan gözü kulağı gibidir.

defi, chainlink

    3. Dai

Dai, MakerDAO tarafından oluşturulan akıllı bir para birimidir. Merkezi bir para biriminden farklı olarak Dai, Maker Protocol veya bir dizi akıllı sözleşme aracılığıyla bir token sahipleri topluluğu tarafından yönetilir.

Dai, DeFi alanının stablecoinidir. MakerDAO 400’den fazla dApps ile Dai entekrasyonu sağlayan bir ekosistem oluşturmuştur.

Dai katılımcılar tarafından kontrol edilen, düşük volatiliteli alternatif bir para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

    4. 0X

Merkezsiz finans, tıpkı geleneksel finans gibi, likidite veya alıcı ve satıcıların aynı zamanda var olmasını gerektirir. Piyasa emri verdiğiniz bir borsa hayal edin ve orada bunu alacak kimse yok. Bu likidite azlığına bir örnektir ve başarılı finansal uygulamasında bu engelin aşılması gerekir.

DeFi dAppsleri, uygulamalarına likidite eklemek için profesyonel bir likidite toplayıcı olan 0X API’yi kullanabilir. 0x API, akıllı sipariş yönlendirmesini kullanarak, işlemleri merkezsiz değişim ağları arasında en düşük değerle doldurulacak şekilde böler.

0x, Uniswap, Oasis, Curve, Bancor ve daha fazlası dahil olmak üzere DEX ağlarında çalışır.

   5. Aave

Aave, mevduatlardan faiz kazanmanızı sağlayan yeni bir borç verme açık kaynaklı DeFi likidite protokolüdür. Yaklaşık 20 milyar dolarlık likidite ile Aave, pakete liderlik ediyor.

Aave, kullanıcıların kredi oluşturmasına ve faiz kazanmasına olanak tanıyan Ethereum üzerine kurulmuş bir protokoldür. Protokol, bir kredinin verilip verilmeyeceğini, ne kadar paranın ödünç verileceğini ve hangi faiz oranında olacağını belirlemek için Ethereum blok zinciri tarafından otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeleri kullanır.

Akıllı sözleşme, kredi geri ödenene kadar fonları emanette tuttuğundan, kullanıcıların fonlarıyla üçüncü taraflara güvenmeleri gerekmez. Ayrıca, Aave, ağdaki her düğümde aynı anda yürütülen akıllı sözleşmeler ile hepsi birlikte işleneceğinden, kullanıcıların her biri için ayrı işlem yapmak zorunda kalmadan aynı anda birden fazla kredi çekmesine olanak tanır.

İşte sizlere DeFi alanında gelecek vadeden, gerçekten işlevsel, aktif olarak kullanılan ve önümüzdeki süreçlerde de kullanılmaya devam edileceği açık olan projelerden öne çıkan 5 adetini saymaya çalıştık.

Canlı LINK fiyatı: $ 6.71

İlgili: Chainlink LINK coin fiyat tahmini 2020-2025

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı?

Kaynak