1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. FTX’in iflasını başka kripto firmalar mı izleyecek?

FTX’in iflasını başka kripto firmalar mı izleyecek?

FTX’in iflasını başka kripto firmalar mı izleyecek?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Amerikalı düzenleyiciler Genesis ve diğer kripto firmalarını araştıracak. Alabama ve diğer birkaç ABD eyaleti, iddia edilen menkul kıymet ihlallerini ve perakende yatırımcılarla bağlantıları araştırıyor. 25 Kasım tarihli raporlara göre, kripto para  firması Genesis Global Capital başta olmak üzere diğer bazı kripto firmaları ABD’deki menkul kıymet düzenleyicileri tarafından soruşturma altında.

Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu direktörü Joseph Borg, bu eyaletinin ve diğer birkaç eyaletin, Genesis ve diğer kripto şirketlerinin menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediklerini araştıracaklarını doğruladı. Borg, Genesis’in perakende yatırımcılarla iddia edilen bağlarına ilişkin soruşturmalara katıldığını dile getirdi. Başka hangi şirketlerin araştırıldığı henüz belli değil.

kripto

Borg, soruşturmanın Genesis ve diğer kripto şirketlerinin yatırımcıları uygun kayıt olmadan kriptoyla ilgili menkul kıymetler konusunda etkileyip etkilemediğine odaklandığını belirtti. Soruşturma, Genesis’in FTX ile olan ilişkilerine de uzanıyor, çünkü şirket bir FTX ticaret hesabında yaklaşık 175 milyon dolar değerinde fonu olduğunu açıkladı. 16 Kasım’da Genesis, FTX’in 11 Kasım’daki çöküşünün ardından “benzeri görülmemiş piyasa kargaşasını” gerekçe göstererek para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

Firmanın, para toplamakta güçlük çektiği bildiriliyor. Ancak Genesis, 1 milyar dolarlık bir açık nedeniyle “yakında” iflas edeceği yönündeki spekülasyonları yalanladı. 22 Kasım’da şirket şunları açıkladı: “Yakında iflas başvurusunda bulunma planımız yok. Amacımız mevcut durumu herhangi bir iflas başvurusuna ihtiyaç duymadan uzlaşma ile çözmektir. Genesis, alacaklılarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyor.”

kripto

Yine bildirildiği üzere Genesis, potansiyel bir iflas da dahil olmak üzere olası seçenekleri araştırmak için yeniden yapılandırma danışmanları tuttu. Bir yatırım bankası olan Moelis & Company, seçenekleri araştırmak için firma tarafından kiralandı. Duruma aşina olan kişiler ise herhangi bir mali kararın alınmadığını ve şirketin hala iflas etmekten kurtulabileceğini vurguladı.

Genesis, FTX’in kardeş şirketi Grayscale Investments ve ana şirketi Digital Currency Group ile birlikte iflasının bir sonucu olarak sektörde bir “sirayet etme” endişesi nedeniyle ilgi odağı oldu. Grayscale’in 18 Kasım’da attığı bir tweet, Coinbase finans müdürü Alesia Haas ve Coinbase Custody CEO’su Aaron Schnarch’tan gelen bir mektuba atıfta bulunarak, yatırımcılara Grayscale’in dijital varlık ürünlerinin temelindeki tüm dijital varlıkların Coinbase’in gözetiminde saklandığına dair güvence verdi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: