1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Fortune 500 arasına giren ilk Bitcoin şirketi

Fortune 500 arasına giren ilk Bitcoin şirketi

Fortune 500 arasına giren ilk Bitcoin şirketi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Fortune dergisinin her yıl açıkladığı dünyanın en büyük 500 şirketi arasında bu yıl Bitcoin ve kripto paralara odaklanan bir şerket de var. Gelir artışında ise bu şirket yüzde 514 ile listede ikinci sırada.


Fortune 500 arasına giren ilk Bitcoin şirketi Coinbase

Fortune 500 listesine giren ilk Bitcoin ve kripto para odaklı şirket Coinbase oldu. Coinbase, ABD’nin en büyük kripto para borsası.

Coinbase, 2021 yılında 7.8 milyar dolarlık gelir sağlamıştı. Böylece kısa süre önce açıklanan Fortune 500 listesine 437. sırada giriş yaptı. Ancak gelir artışı sıralamasına baktığımızda ise Coinbase yüzde 514 artış ile ikinci sırada yer alıyor. Birinci sırada listede yüzde 2,200 gelir artışı ile Moderna var. Coinbase’in gelirlerinin büyük kısmı ise işlem ücretlerinden geliyor.

Hem Coinbase hem de Moderna, Covid döneminin çılgın ortamında büyüyen şirketler arasında yer alıyor. Fortune dergisinin genel yayın yönetmeni Alyson Shontell bu duruma dikkat çekiyor.

İlgili – Milyarder Ray Dalio’dan “mini bir Bitcoin” itirafı 

Fortune 500 arasına giren ilk Bitcoin şirketi

Coinbase aynı zamanda Nisan 2021’de halka arz da yaşamıştı. Coinbase (COIN) olarak işlem görüyor. Bitcoin fiyatı da o zamandan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bundan dolayı kripto borsanın hisse senetleri de bunun baskısını yaşıyor. COIN, Kasım’daki zirveden sonra yüzde 80 düştü. Birinci çeyrek gelirleri önceki çeyreğin yarısı kadar oldu. Bu dönemde aylık aktif kullanıcılar da 2 milyondan fazla düştü.

İlgili – Bitcoin fiat paraların yerini alabilir mi?

Tabii gelir düşüşü sadece Coinbase’de değil. Benzer şirketlerin hepsinde düşüş var. Başlıca sebebi ise kripto para piyasası ve Bitcoin fiyatlarının son birkaç ayda yaşadığı düşüşler ve verdiği kayıplar.

Coinbase pazarlama müdürü Kate Rouche ise yaşananlar ile ilgili şu yorumda bulunuyor:

“Volatilite çok acılı ve bazen de korkutucu olabilir. Ancak yine de volatilite yeni ortaya çıkan ve büyüyen kripto para piyasası gibi ortamlarda çok doğal.”

Kaynak