Loading...
btc
BTC
0.49%
Bitcoin
64.457,60 USDT
eth
ETH
-0.27%
Ethereum
3.508,92 USDT
bch
BCH
0.55%
Bitcoin Cash
385,06 USDT
xrp
XRP
-0.1%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.09%
Litecoin
74,10 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
587,50 USDT
sol
SOL
1.54%
Solana
136,67 USDT
avax
AVAX
-8%
Avalanche
25,28 USDT
ada
ADA
0.15%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-0.14%
Poladot
5,60 USDT
doge
DOGE
0.26%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.99%
Shiba Inu
0,00 USDT

Libra Coin yorumları: Uzmanından sarsıcı Libra coin yorumu

Libra coin yorumu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

California Üniversitesi Berkeley Profesörlerinden Barry Eichengreen’den önemli Libra coin yorumu geldi. Profesöre göre Libra, birçok problemle karşılaşacak.


Profesörden Libra coin yorumu

2019 yılına Facebook’un Libra isimli kripto parası damga vurdu. 2020 yılında Korona Salgınının neden olduğu küresel belirsizliklerden dolayı Libra projesi belirgin ve somut adım atamıyor. Profesör Barry Eichengreen ise çok farklı bir noktaya değiniyor ve Libra tekrardan somut adım atamaya başlarsa üstesinden kalkamayacağı sorunlarla karşılaşacak.

Katıldığı bir konferansta Eichengreen, Libra’nın karşı karşıya kaldığı engellerden bahsettikten sonra daha iddialı bir cümle kurdu ve Libra’nın gün yüzü göremeyeceğini ileri sürdü.

Eichengreen, stabil coin konsepti konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Eichengreen’e göre stabil coin girişimcileri blockchain teknolojisi konusunda çok şey biliyor. Ancak para politikaları konusunda öngörüleri zayıf. Dolara tam ya da parçalı biçimde sabitlenmiş ve teminatlandırılmış stabil coinleri ölçeklendirmek oldukça masraflı. Eichengreen’e göre stabil coinlerin yoğun bir satış baskısı ile karşılaşması yani likidite baskısı ile karşılaşması stabil coinleri iflasa sürükleyebilir.

Konuyu biraz da bilançosu zayıf bankaların iflasa sürüklenmesi olayına benzetebiliriz. Müşterileri arasında bankanın iflas edeceğine dair bir söylenti çıktığında mevduat sahipleri, paralarını çekmek için bankaya hücum eder. Normal şartlarda müşterilerinin nakit talebini karşılayabilecek banka, panik durumda elindeki likit varlıklar müşterilerinin talebini karşılamaya yetmez. Bu durumda banka ya yüksek faizle borçlanmak durumunda kalır ya da iflasını ilan etmek zorunda kalır. Eichengreen, stabil coinlerin de benzer sorunlarla karşılaşabileceğini ileri sürüyor.

Eichengreen, Libra konusundan ülkelerin para politikalarını etkileyecek özel bir şirkete kendi para birimlerine sabitlenmiş bir kripto paraya izin vermeyeceklerini tekrardan vurguluyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.