1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum’un değeri nereden geliyor?

Ethereum’un değeri nereden geliyor?

Ethereum’un değeri nereden geliyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum’un değeri kıt olduğu için mi değerli yoksa utility (hizmet) tokenı olduğu için mi? Ethereum’un değeri nereden geliyor?


Ethereum’un değeri nereden geliyor?

Ünlü analist Plan B, Ethereum’un değeri hakkında önemli bir tartışma başlattı. Bilindiği üzere Plan B stok akım modelinin geliştiricisi (S2F). Bu modele göre Plan B Bitcoin ve altın gibi ekonomik varlıkların kıtlığını hesaplıyor ve bu modele göre ekonomik varlıkların fiyatı hakkında öngörüde bulunuyor. S2F modeli ekonomik varlıkların değerini hesaplarken sadece arzına dikkat çekiyor. Talep koşullarını ihmal ediyor. Bu nedenle model, bir yönüyle eksik ama yine de öngörüde bulunmamız için bizlere verile sunuyor.

Bitcoin için S2F değerleri, piyasada işlem gören toplam Bitcoin sayısının yıllık Bitcoin arzına bölümünden elde ediliyor. Elde edilen katsayının artması Bitcoin’in daha da kıt hala geldiğini gösteriyor.

Bitcoin 288 bin dolar

Plan B, son tweet’inde Ethereum’un arz politikaları hakkında ciddi değerlendirmelerde bulundu. Bilindiği üzere Bitcoin’in arzı 21 milyon adet ile sınırlı. Oysa Ethereum için benzer şeyleri söyleyemiyoruz. Ethereum arzının limiti yok. Ethereum sadece yıllık ETH arzını ayarlıyor.

Ethereum’un değeri Ethereum’un değeri nereden geliyor?Bu nedenle Plan B, Ethereum için S2F modelinin anlamlı sonuçlar üretmeyeceğini ileri sürüyor. Plan B’ye göre Bitcoin’i değerli kılan temel faktör Bitcoin’in arzının sınırlı olması. Benzer durum Ethereum için geçerli değil.

Ethereum arzını blok başına dağıtılan ETH ödülleri belirliyor. Ethereum madencileri kazdıkları ödül başına 2 ETH ödül kazanıyor. Ethereum ekosisteminde blok başına dağıtılan ödül miktarı ilk önce 5 ETH’den 3 ETH’ye düşürüldü. Ardından 2 ETH’ye düşürüldü.

Bitcoin ödülleri ise her 4 yılda bir yarı yarıya azaltılıyor. Mayıs 2020- Mayıs 2024 dönemi boyunca Bitcoin madencileri kazdıkları blok başına 6.25 BTC ödülü alacak. Bitcoin’in avantajı ise dağıtılan ödül miktarı Bitcoin arzı 21 milyona çıkarıldığında sıfırlayacak olması.

Kaynak