1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum Haberleri
  4. Ethereum’un bir haftada %40 düşüşünün 3 başlıca sebebi

Ethereum’un bir haftada %40 düşüşünün 3 başlıca sebebi

Ethereum’un bir haftada %40 düşüşünün 3 başlıca sebebi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatı son 7 günde yüzde 40 civarında bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün arkasında ise 3 muhtemel sebep var. Bunların ayrıntılarına bakalım.


Ethereum’un bir haftada %40 düşüşünün 3 başlıca sebebi

Kripto para piyasası son bir haftada büyük bir darbe aldı. Toplam piyasa değeri, Ocak 2021’den bu yana ilk defa 1 trilyon dolar seviyesinin altına geriledi. Sadece son bir haftada 300 milyar dolar gibi büyük bir değer kaybı yaşadı.

Bu süre zarfında kötü performans gösteren kripto paralardan biri de Ethereyum (ETH). Lider altcoin bu süre zarfında yüzde 40 düştü ve şimdi de 1,000 dolar civarında işlem görüyor. Hatta bu seviyenin altına kısa süreli bir sarkma da yaşadı.

Ethereum’un bir haftada %40 düşüşünün 3 başlıca sebebi

ETH/USD fiyatı Kaynak: TradingView

Ethereum fiyatında bu kadar düşüşün arkasında üç muhtemel sebep var. Bunların ne olduğuna bakalım.

Geniş çaplı piyasa gerilemesi

Ethereum fiyatında yüzde 40’lık düşüşün birinci sebebi genel kripto para piyasasındaki gerileme. Piyasa sadece bir haftada 300 milyar dolar kaybetti. Tabii sadece kripto para piyasası değil gerileyen. Wall Street de tökezledi. S&P 500 de son bir haftada yüzde 4.25 oranında düştü. Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJIA) da yüzde 4 düştü. Genel makro ekonomik durum ETH ile birlikte tüm varlıkları etkiliyor.

Celsius Network sorunu

Bazı sektör analistlerine göre, devam eden durum aynı zamanda Celsius Network’de yaşananlarla bağlantılı. Henüz platformdan resmi bir açıklama yok. Ancak tüm para çekimleri, transferler ve swap işlemlerinin durdurulması bir sorunun işareti. Gerekçe olarak ise aşırı piyasa koşulları gösterilmişti. Kullanıcılar ise hesaplarına erişemiyor.

Hem kripto para piyasası hem de ETH fiyatını etkileyen önemli bir gelişme de burada yaşananlarla ilgili.

Three Arrows Capital (3AC) iflas söylentiler

Tüm bunlar yetmemiş gibi bir de kripto para sektörünün en büyük koruma fonu olarak kabul edilen Three Arrows Capital (3AC) ile ilgili iflas söylentileri var. Yönetimi altında dev varlığa sahip şirket zor anlar yaşıyor. Ancak şirket kurucu ortakları, sorun yaşanan taraflarla olayı çözmek için çalıştıklarını söylüyor. Şimdilik iflas söylentileri inkar ediliyor.

Kaynak