1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum’daki değer artışı en çok DeFi’ye yarıyor! Nasıl?

Ethereum’daki değer artışı en çok DeFi’ye yarıyor! Nasıl?

Ethereum’daki değer artışı en çok DeFi’ye yarıyor! Nasıl?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin $43K’nın üstüne çıkarken Ethereum da 3 bin dolarlık psikolojik direnç hattını zorluyor. Ethereum’daki fiyat artışından Londra Hardfork’u ve artan staking oranları etkili oluyor. Ethereum kazandırırken DeFi’ler (merkezsiz finans) tokenları da kazandırıyor.


Ethereum’daki değer artışı en çok DeFi’ye yarıyor! Nasıl?

12 Mayıs 2021’de Ethereum, 4,362 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu tarihten sonra Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm kripto para piyasalarında ciddi düzeltme yaşandı. ETH/USD paritesi 1,700 doların altına kadar geriledi.  Neyse ki piyasalar tekrardan canlanmaya başladı.

Ethereum ile beraber DeFi platformları da kazandırıyor. Bilindiği üzere DeFi platformlarının büyük çoğunluğu Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. Ayrıca DeFi platformlarındaki mevduatlar, büyük oranda Ethereum üzerinden tutuluyor. Doğal olarak Ethereum’un dolar karşısında değer kazanması dolar cinsinden DeFi mevduatlarının da değer kazanmasına neden oluyor.

Lütfen Bkz: Yoksa ABD’li bankalar yaklaşan Bitcoin boğasına mı hazırlanıyor!

Yazının kaleme alındığı saatte toplam DeFi mevduat büyüklüğü 75 milyar dolar değerine yükseldi. Bu rakam geçtiğimiz yıl Ağustos ayında sadece 4 milyar dolar büyüklüğündeydi. Aşağıdaki grafikte DeFi mevduat büyüklüğündeki değişimi görüyoruz.

Ethereum’daki değer artışı Ethereum’daki değer artışı en çok DeFi’ye yarıyor! Nasıl?

DeFi bir yıl içerisinde büyüklüğünü neredeyse 20 kat kadar arttırmayı başardı. DeFi’ler mevcut bankacılık ve finans işlemlerine alternatif blockchain tabanlı finansal hizmetler sunmaktadır. Akıllı sözleşmeler sayesinde DeFi’ler, finansal işlemlerde aracıları ortadan kaldırdığı için oldukça rekabetçi finansal hizmet sunabiliyor. Bu arada DeFi’lerin bu hizmetleri Ethereum blockchain’i üzerinden sunduğunu belirtmekte yarar var.

DeFi platformları içerisinde en popüler olanı Aave! Aşağıda mevduat büyüklüğüne göre Top 5’deki DeFi platformlarını görüyoruz. Top 5’teki Aave ve Curve Finance Ethereum ve diğer bazı blockchain’lerde işlem görüyor. Compound, InstaDapp ve Maker ise sadece Ethereum ağında işlem görüyor. Top 50’de Ethereum harici blockchain’lerde işlem gören sadece 2 adet DeFi platformu bulunuyor.

Ethereum’daki değer artışı Ethereum’daki değer artışı en çok DeFi’ye yarıyor! Nasıl?Kaynak