1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum Haberleri
  4. Ethereum’da sonunda kritik “Merge” tarihi açıklandı ama…

Ethereum’da sonunda kritik “Merge” tarihi açıklandı ama…

Ethereum’da sonunda kritik “Merge” tarihi açıklandı ama…
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum ağı, merakla beklenen PoS’a geçiş için gerekli merge konusunda kesin tarihi açıkladı. geembi.com Ancak bu kesin tarihin de bazı şartları var. Bunların neler olduğuna bakalım.


Ethereum’da sonunda kritik “Merge” tarihi açıklandı ama…

Ethereum “merge” (birleştirme) üzerinde çalışan geliştiriciler, sonunda proof-of-stake (PoS) sistemine geçiş konusunda kesin bir tarih verdi.

Geliştiricilerden yapılan son açıklamaya göre, Ethereum mainnet 19 Eylül’ün olduğu hafta merge’i uygulamaya hazırlık yapıyor. Merge öncesi ise son bir testnet daha olacak. Ondan sonra ise PoS’a geçiş için gerekli ağ birleşimi uygulanacak.

Söz konusu ağ birleşiminin Ağustos’un ikinci haftası Goerli testnette uygulanması bekleniyor. Bunun ardından ise blockchainde Bellatrix güncellemesi Eylül’ün başında yapılacak. İki hafta sonra ise “merge” uygulanacak.

Bu arada son açıklanan merge tarihi aşağı yukarı Vitalik Buterin’in bu yıl başından önerdiği Ağustos sonu tarihine de uyuyor.

Eylül’deki merge Goerli’in başarısına bağlı

ethereum

Ethereum’da birleşimin (merge) tamamlanması ve 19 Eylül’ün olduğu hafta gerçekleşmesi ise Goerli merge’in sorunsuz bir şekilde uygulanmasına bağlı. Önceki testnet’ler merge’i başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Tabii bazı zorluklar da olmadı değil.

Mesela, son denemede mainnet’te gölge bir fork oluştu ki bunun sonucunda düğümleri yüzde 20’si ağdan kopmuştu. Bu da merge’in istikrarlı olup olmayacağı konusunda bazı endişelere yol açıyor.

Mayıs başında Beacon chain 7 blok derinliğinde yeniden düzenleme yapmak zorunda kalırken, ETH fiyatı da çökmüştü.

Merge, ETH fiyatını nasıl etkiler?

Merge’in genel olarak Ethereum fiyatı üzerinde pozitif etkisi olması bekleniyor. Çünkü bu coine olan yatırımı daha ulaşılabilir yapacak. Staking ödülleri, ETH’nin kurumsal çekiciliğini artırarak bir borçlanma aracı gibi davranmasına da izin verebilir.

Ancak tüm bunlar merge’in başarıyla uygulanmasına bağlı. PoS’a geçiş, Ethereum blockchain 2016 yılındaki hard forku ve Ethereum Classic’in oluşmasından bu yana yaşadığı en büyük güncelleme.

Kaynak