1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin fiyatında dibi belirleyecek 3 kritik faktör

Bitcoin fiyatında dibi belirleyecek 3 kritik faktör

Bitcoin fiyatında dibi belirleyecek 3 kritik faktör
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Üç faktör ilgili seviyelere gelirse, artık Bitcoin fiyatında dibe ulaştık anlamına gelebilir. BTC için kritik öneme sahip bu üç faktörün neler olduğuna bakalım.


Bitcoin fiyatında dibi belirleyecek 3 faktör

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin fiyatı son 24 saatte yüzde 5.5 oranında arttı ve 20,776 dolardan işlem görüyor. Böyle bir ortamda en çok merak edilen soru ise BTC’nin dip yapıp yapmadığı ile ilgili. Sektör uzmanları ise Bitcoin ve kripto para piyasasının dip seviyeye ulaşması için üç faktörün önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bu faktörlerin başında makro ekonomik görünümün düzelmesi, belirli işlem formasyonlarının oluşması ve daha fazla sarsıntı geliyor.

İlgili – Bitcoin fiyatında yükselişin önünü kesen seviye: Güncel BTC teknik analizi

İyileşen makro ekonomik görünüm

Makro ekonomik görünümde iyileşme, ekonominin ve enflasyonun kontrol altına alınmaya başladığının işaret olacak. Bu da Bitcoin ve kripto para piyasasına dip oluşturmada yardım edecek.

Kripto borsası Luno’dan Vijay Ayyar, CNBC’ye yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Bu ay ve hatta önümüzdeki birkaç ay içinde bunun işaretlerini görürsek, hisse senetleri ve kripto dahil olmak üzere tüm risk varlıklarında bir dip oluştuğuna dair piyasaya daha fazla güven gelecek.”

Daha fazla sarsıntı

altcoin yatırımcıları dikkat

Kripto para sektöründeki çoğu insan, piyasadaki son “sarsıntılarda” sona ulaşılıp ulaşılmadığı konusunda farklı görüşlere sahip.

ZX Squared kurucu ortağı CK Zheng’e göre, artık hiç beklenmedik şirket çöküşleri olmadığı bir ortamda piyasanın dibe ulaşabileceğini belirtiyor.

James Butterfill ise bir sonraki darbeyi Bitcoin madencilerinin alabileceğini düşünüyor. Ona göre bu madencilik şirketlerinden birinin çöküşü piyasa için belirleyici olacak.

İlgili – Ethereum fiyat yükselişi kritik seviyeye yaklaşıyor: Güncel ETH teknik analizi

Kapitülasyon ve birikim formasyonları

Son olarak ise belli başlı işlem formasyonları da dip sinyali verebilir. Mesela “kapitülasyon mumu”. Böyle bir mum Mart 2020’de görülmüştü. Bundan sonra Bitcoin fiyatı daha fazla düşerek “geri kalan birkaç zayıf eli de de silip süpürebilir” ki ardından da güçlü bir geri dönüş olabilir.

Beklenebilecek ikici formasyon ise “birikim aşaması” olabilir. Burada Bitcoin dip yaparak birkaç ay bu dip seviyelerde işlem görecek. Ardından ise yükseliş gelir. Böyle bir senaryoda mevcut seviyelerden yüzde 30 düşüşle 13,000 dolar – 15,000 dolar seviyelerine gerileyebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: