1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum’a çağ atlatacak EIP-1559 tüm testnetlerde başlatıldı!

Ethereum’a çağ atlatacak EIP-1559 tüm testnetlerde başlatıldı!

Ethereum’a çağ atlatacak EIP-1559 tüm testnetlerde başlatıldı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum 2.0 güncellemeleri açıklanan takvimin gerisinde ilerlese de emin adımlarla tüm aşamalar geçiliyor. Ethereum fiyatlarında oldukça olumlu etkisini olacağı beklenilen EIP-1559 tüm testnetlere dağıtıldı!


Ethereum’a çağ atlatacak EIP-1559 tüm testnetlerde başlatıldı

Rinkeby tesnet, Ethereum Londra Hardfork ismi verilen güncellenmiş sürüm üzerinde başlatıldı. Ethereum geliştirme takımında bulunan Tim Beiko’nun açıklamalarına göre her üç testnet de başarıyla Londra hardfork’unu upgrade edildi.

Yukarıda bahse konu olan 3 testnet şunlar: Ropsten, Goerli ve Rinkeby. Bu üç tesnet de 24 Haziran, 30 Haziran ve 8 Temmuz’da belirlenen takvimde Londra Hardfork’una upgrade edilerek EIP-1559 yolundaki önemli engeller ortadan kalktı.

EIP-1559, madencilik ücretleri ve gas fee başta olmak üzere Ethereum’ı teknik anlamda dönüştüren bir özelliğe sahip. Bilindiği üzere Ethereum, ağını PoW sisteminden PoS sistemine taşıyor. PoW sistemi hem yüksek maliyetleri nedeniyle hem de hantallığından dolayı kripto para piyasalarında ihtiyaca cevap vermiyor. Artık saniyede binlerce işlemin gerçekleştirildiği blockchain’lere şahit oluyoruz. Bu blockchain’ler ile Ethereum’un rekabet edebilmesi için PoW sisteminden vaz geçmesi gerekiyordu. Yaklaşık 2 yıl önce başlatılan Ethereum 2.0 güncellemesi bu amaca yönelik planlandı.

Lütfen Bkz: Tron CEO’su Justin Sun’dan oldukça iddialı çıkış

Ethereum 2.0’da madencilik kökten değişiyor. Artık madenciler kompleks antminer gibi donanımlara ihtiyaçları yok. Bu donanımlar harcadığı yüksek elektrik maliyetleri konusunda ciddi eleştirilere maruz kalıyor. PoS sisteminde madencilik yapmak isteyen girişimciler her node (düğüm) başına sisteme 32 ETH depozito ederek dahil oluyor. Daha basit cihazlarla madencilik faaliyetlerine başlıyor. Her node başına 32 ETH dikkate alındığında milyonlarca Ethereum’un piyasadan çekildiğine şahit olacağız.

Fiyatların arz-talep koşullarına göre belirlendiğini düşündüğümüzde arzın daralması Ethereum fiyatları üzerinde olumlu katkısı olacaktır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.