1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!
0
koinmedya_telegram

Ethereum son 24 saat içinde etkileyici bir çıkış yaparak, tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine dokundu. Peki Ethereum neden yükseldi? Yükselişin arkasında ne var?


Ethereum neden yükseliyor?

Dünyanın en büyük altcoini, 1.900$’a yakın yeni bir ATH daha kaydetti! Bir önceki ATH seviyesine dört gün önce ulaşan ETH, son 24 saat içinde yeni bir rekor kırdı. Ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 1.871$’a yükseldi. (CoinMarketCap verilerine göre)

ethereum neden yükseliyor İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

Peki Ethereum’u tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıyan nedenler neydi? ETH neden yükseliyor?

Esasen Ethereum rallisini başlatan birden fazla katalizör vardı. Bunlardan en önemlileri ise şöyle:

  • CME’de ETH tabanlı vadeli işlemlerin başlaması 
  • Ethereum 2.0’a yatırılan ETH miktarı
  • Grayscale’in kripto yatırım fonuna 1 milyar dolarlık ETH eklemesi
  • Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48.745 dolara yükselişi,

Bu haftanın başlarında (8 Şubat’ta) CME, finans kurumları için ETH tabanlı vadeli işlemleri başlattı. CME’nin yeni vadeli ürünü ile birlikte; Ethereum’a talepte büyük bir artış oldu ve CME’de ilk günden 388 ETH vadeli sözleşmesi gerçekleşti. 19.400 ETH’yi kapsayan bu kontratların değeri yaklaşık 33 milyon dolara tekabül ediyor. 

“daisyturkiye”

Beacon Chain olarak da bilinen ETH 2.0 Zero Phase faaliyetleri de yükselişi etkiledi: Yani ETH 2.0 mevduat sözleşmesindeki staking işlemleri de fiyatı yukarı çekti.

10 Şubat’ta, yatırılan Ethereum miktarı 3.000.000 tokeni aştı, bunun da o anki mevcut kurdan USD karşılığı 5.400.060.000$’a denk geliyor. Bu tokenler, 84.273 validator tarafından zincire aktarılarak kilitlendi.

Ayrıca Ethereum, bir önceki ATH seviyesini kırmadan önce Grayscale, kripto para fonuna yaklaşık 1 milyar dolarlık ETH ekledi.

Son olarak; Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48.745 dolara yükselişi, Ethereum’un da yeni bir ATH kaydetmesine katkıda bulundu.

Kaynak

“daisyturkiye”

Ethereum rallisine kurumsal yatırım devinden destek! (4 Şubat 2021)

Günün erken saatlerinde en büyük altcoin, kısa bir süreliğine 1.690$ seviyesinin üzerine çıktı ve böylece yeni bir ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi) daha kaydetti.

Bundan önce 3 Şubat’ta, ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 1.600 dolar seviyesini aşarak kaydetmişti.

Veriler, Grayscale’in 47.000 ETH alımından sonra Ethereum’un art arda iki yeni ATH kaydettiğini gösteriyor.

ethereum neden yükseliyor İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

Tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmadan önce Grayscale, kripto para fonuna yaklaşık 76.060.100 dolar değerinde olan 47.000 ETH ekledi.

Ethereum’un yeni ATH’si 1.960 dolar!

Esasen Ethereum rallisini başlatan birden fazla katalizör vardı. Örneğin; Ethereum 2.0’a yatırılan ETH miktarı ve CME’de ETH tabanlı vadeli işlemlerin başlama tarihinin yaklaşması bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca, analistler bir süredir dev miktarlarda ETH’lerin kripto borsalarından cüzdanlara çekildiğine dikkat çekiyordu. 

Ayrıca dünyanın en büyük kurumsal kripto para yatırım fonu olan Grayscale’in, 70 milyon dolarlık ETH alımı da bu boğa koşusunun katalizörlerinden biri olarak görülüyor.  

Şöyle ki; blockchain analiz firması Bybt’tan alınan veriler, 3 Şubat’ta Grayscale’in 76.060.100$’lık 47.000 ETH satın almak üzere bir anlaşma yaptığını gösteriyor.

Bu arada son alımla birlikte, Grayscale Ethereum Trust fonunda 4,91 milyar dolar değerinde üç milyon ETH tutuyor.

ethereum neden yükseliyor İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

Balinalar, bir milyonun üzerinde ETH transfer etti!

Ethereum’un zirvesinden sonra balinlar hareketlendi. Popüler balina takipçisi Whale Alert tarafından paylaşılan veriler, son 20 saat içinde devasa miktarlarda (toplam 1.019 milyon) ETH’nin blockchaine kaydırıldığını söylüyor.

ethereum neden yükseliyor İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

Bu rakam, yaklaşık olarak 1.625.930.000$’a tekabül ediyor. İşlemler çoğunlukla anonim cüzdanlar arasında gerçekleşirken; bu işlemlerde minimum 20.000 ETH transfer edildi. Gönderilen en büyük ETH işlemlerinden ikisinde, 93.000 token transfer edildi.

Transferler, yükselişi fırsata çevirmek isteyen balinların kar alımı olarak yorumlanabilir. Nitekim, Santiment analiz firması da Ethereum adreslerindeki günlük işlem hacminin arttığını doğruluyor.

Kaynak

ETH’den yeni ATH! Ethereum neden yükseliyor? (25 Ocak 2021)

Ethereum fiyatı bugün yeni bir rekor kırarak, 1.500$’a yaklaştı ve tüm zamanların en yüksek fiyatını gördü.

ethereum neden yükseliyor İşte Ethereum rallisinin ardındaki 4 önemli faktör!

Dünden bu yana elde ettiği %14’lük kazanım, Ethereum’un en iyi performans gösteren dijital varlıklardan biri olmasını sağladı. ETH birkaç saat önce etkileyici bir ivme elde ederek, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 1.480$’ı gördü.

Ethereum fiyatı 2021’in başından bu yana iki katı artış kaydetti ve geçen yıldan bu yana ise neredeyse %800 arttı.

Yeni ATH, Binance gibi sektörün önemli isimlerinin de dikkatini çekti.

OKEx CEO’su Jay Hao ise, gelişme kaydeden Layer-2 çözümlerinin Ethereum’un daha büyük kitleler tarafından benimsenmesini tetikleyebileceğini söyledi:

“ ETH’den yine yeni ATH. Ethereum’un ekosistemi, DeFi’deki hızlı büyüme ve olgunlaşan L2 çözümleri sayesinde hızla genişliyor. “

Sektörün popüler isimlernden Lark Davis de borsalarda tutulan ETH miktarının, on beş ayın en düşük seviyesine ulaştığını ve bunun da çok daha büyük fiyat artışına yol açabileceğini söylüyor.

Google aramaları ve Ethereum madencilik zorluğu gibi diğer metrikler de yeni zirveler kaydetti.

Örneğin;  son zamanlarda borsalardan yüksek oranda Ethereum çıkışı oldu. Muhtemelen bu çıkışlar, ETH 2.0 üzerinde stake etme ve DeFi protokollerine likidite sağlama amaçlı gerçekleşti.

ETH 2.0 Launchpad’e göre şu anda Beacon Chain sözleşmesine yatırılmış olan 2,82 milyon ETH var. Mevcut fiyat seviyelerden bu, yaklaşık 4 milyar dolarlık bir değere tekabül ediyor. Staker’lar için ETH’de yıllık stake kazancı ise, şu anda yaklaşık %9,3.

DeFi’ye bakacak olursak; DeFi Pulse’a göre çeşitli protokollerde kilitli bulunan yaklaşık 7 milyon ETH var. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde, Ethereum arzının %8,6’sının kar satışlarında kulanılmadığını söyleyebiliriz. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi, yatırımcılar artık kar amaçlı açığa satışlarda kullanmak yerine; Ethereum’larını hodl etmeyi tercih ediyor.

Kaynak

Ethereum neden yükseliyor?

Ethereum 1.480 doları görerek stüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ethereum’da son dönemde yaşanan artışların mantıklı bir açıklaması var mı?

Yukarıdaki soruya 3 gerekçeden dolayı Ethereum fiyatlarındaki artışın mantıklı bir açıklamasının olduğunu söyleyebiliriz.

İlk gerekçe son günlerde yaşanan DeFi (merkeziyetsiz finans) rüzgârı. Küresel piyasalarda düşen faiz oranları, yüksek staking oranları teklif eden DeFi platformlarını cazip kılıyor. Bazı kripto para yatırımcıları düşük faiz oranları ile bankalardan kredi çekip DeFi platformlarına stabil coin üzerinden staking yapıp yüksek getiri elde edebiliyor. DeFi platformlarında depozito edilen fon miktarı 25 milyar dolara yaklaşıyor. DeFi platformlarının büyük çoğunluğu ise Ethereum blockchain’in de işlem görüyor. DeFi, Ethereum fiyatlarını olumlu yönde etkileyen temel faktörlerden birisi.

İkinci gerekçe ise Ethereum 2.0 çalışmaları ve staking bazlı madencilik sistemine geçiş süreci. Ethereum PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçiş için uğraşıyor. PoS tipi madencilikte Ethereum madencileri sisteme bir düğüm (node) karşılığında 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Ethereum blockchain’inin PoS sisteminde sağlıklı biçimde çalışması için binlerce düğüme ihtiyaç var. Bu sayede Ethereum arzı azalacak ve Ethereum daha kıt hale gelecek.

Üçüncü gerekçe ise son günlerde etkisini hissettirmeye başlayan altcoin sezonu. Altcoinlerin lider kripto parası Ethereum, altcoin fiyatlarında yaşanan canlılıktan olumlu yönde etkileniyor. Altcoinlerin toplam piyasa büyüklüğü 130 milyar dolara yaklaşıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.