1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum CEO’su Vitalik Buterin’den Paris Konferansında DeFi hakkında açıklamalar!

Ethereum CEO’su Vitalik Buterin’den Paris Konferansında DeFi hakkında açıklamalar!

Ethereum CEO’su Vitalik Buterin’den Paris Konferansında DeFi hakkında açıklamalar!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Paris’te düzenlenen Bitcoin ve kripto para temalı konferansa piyasaya yön veren liderler katıldı. Ethereum CEO’su Vitalik Buterin, konferansta DeFi (merkezsiz finans) uygulamaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu!


Ethereum CEO’su Vitalik Buterin’den Paris Konferansında DeFi hakkında açıklamalar!

DeFi (merkezsiz finans) platformlarının birçoğu Ethereum blockchain’inde işlem görmektedir. DeFi’ler, geleneksel bankacılık ve finans işlemlerini blockchain teknolojisi sayesinde değiştiriyor ve dönüştürüyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde DeFi’ler, finansal işlemlerde aracıları ortadan kaldırıyor. Bu sayede DeFi’ler klasik bankalara göre daha ucuza ve hızlı bankacılık hizmeti sunabiliyor. DeFi’ler üzerinden kripto para yatırımcıları geleneksel finansal piyasalarda yapılan hizmetlerin birçoğunu yerine getirebiliyor.

DeFi platformlarının toplam mevduat büyüklüğü yazının kaleme alındığı saatte 57 milyar dolar büyüklüğünde. Toplam piyasa değeri açısından en yüksek değere sahip olan top 6 DeFi platformları ise şunlar:

  • Aave (multi-chain)
  • InstaDapp (Ethereum)
  • Compound (Ethereum)
  • Curve Finance (Ethereum)
  • Maker (Ethereum)
  • UniSwap (Ethereum)

DeFi endüstrisinde Ethereum’un tartışma götürmez liderliği devam ediyor. Tüm DeFi tokenlarının toplam piyasa değeri ise 100 milyar doları görüyor.

Ethereum CEO’su Vitalik Buterin, Paris Konferansında DeFi konusunda öngörülerini paylaştı. Buterin’e göre gelecekte Ethereum ağı tamamen DeFi’lere kalacak. Hali hazırda Ethereum ağı birçok akıllı sözleşme, dapps, stabilcoin ve token’a ev sahipliği yapıyor. DeFi’ler ancak Ethereum ağının %5-%10 oranında meşgul ediyor. Buterin, gelecekte birçok finansal işlemlerin DeFi’ler üzerinden gerçekleşeceğini belirtti.

Klasik bankacılık ve finansal piyasalarda yapılan işlemlerin ortalama maliyeti 5 doları geçiyor. Bu rakam oldukça yüksek. Yüksek işletim ücreti Buterin’e göre neden DeFi’lere ihtiyaç duyulduğunun cevabını açıklıyor.

Buterin, konferansta herkesin DeFi’leri desteklemeleri gerektiğini belirtti.

Ünlü yatırım şirketi Grayscale’in dün portföyünde DeFi tokenlarını tutacağını açıklaması DeFi piyasası için oldukça önemli sayılabilecek bir adım oldu.

Lütfen Bkz: Aave, Compound, Uniswap ve diğer DeFi platformlarına bayram hediyesi!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.