1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum Altair güncellemesi gerçek oluyor; ETH’ye bir doping daha!

Ethereum Altair güncellemesi gerçek oluyor; ETH’ye bir doping daha!

Ethereum Altair güncellemesi gerçek oluyor; ETH’ye bir doping daha!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum geliştiricileri, Altair güncellemesi için tarih ve blok saatini doğruladı. ETH fiyatına doping etkisi yapabilecek bu olayın ne zaman olacağına bakalım.


Ethereum Altair güncellemesi gerçek oluyor; ETH’ye bir doping daha!

Ethereum’un proof of stake modeline geçişi için atılan adımlar devam ediyor. Şimdi de bu geçişi sorunsuz yapacak yeni bir güncelleme geliyor. Ethereum geliştiricileri Altair güncellemesinin tarihini açıkladı. Buna göre güncelleme 27 Ekim’de TSİ 13.56’da (UTC 10:56) gerçekleşecek.

Duyuruya göre, güncellemenin Beacon Chain üzerindeki temel konsensüs için hafif istemci desteği getirmesi ve Beacon Chain müşterilerinin ve geliştiricilerinin yaklaşan birleşmeye hazırlanmalarına yardımcı olması amaçlanıyor.

Ethereum 2.0’a geçiş sürecinde PoS ve PoW mekanizmalarının tandem içinde çalışması sağlanacak. Altair de bunun bir ön hazırlığını yapıyor. Her bir Beacon Chain doğrulayıcısının da sunucularını güncellemesi bekleniyor. Böylece aksaklıklar yaşanmayacak.

Ethereum Ethereum Altair güncellemesi gerçek oluyor; ETH'ye bir doping daha!

En son Ethereum güncellemesinde olduğu gibi, yeni protokol güncellemeleri ETH’yi veya PoW konsensüs zincirine katılanları etkilemiyor. Bunun yerine, Beacon Chain üzerinde stake yapan doğrulayıcıların “uyumsuz bir zincire” takılmayı önlemek için en son sürümü güncellemeleri gerekiyor.

Danny Ryan ve Vitalik Buterin tarafından hazırlanan EIP-2982 özetinda, Altair güncellemesinin ağı büyük güvenlik tehditlerine karşı güvence altına almak için “cezalar” getireceği vurgulanıyor. Böylece protokolde ‘slashing’ ve ‘inaktivite sızıntısı’ gibi cezalar kötü niyetli doğrulama dizilerini engelleyerek ağ güvenliğini sağlayacak.

İlgili – Ethereum (ETH) nedir, nereden, nasıl satın alınır ve geleceği nasıl?

ETH fiyatına etkisi

Genel olarak kripto para blockchain ağlarında yaşanan böyle köklü gelişmeler fiyata da etki ediyor. Ethereum ile PoW’dan PoS’a köklü bir değişim yaşayacak. Bundan dolayı genel olarak ETH 2.0’a geçiş fiyat üzerinde pozitif etkiler yapacak.

Bunun başlıca sebeplerinden biri ETH ağının daha hızlı çalışacak olması. Mevcut ağ sıkışıklığını giderecek. Ayrıca ETH 2.0’ın stake yapılabilir bir varlık olması da kripto paraya olan talebi daha da artıracak. Sonuçta Ethereum fiyatına yeni bir doping daha geliyor diyebiliriz.

Kaynak

Etiketler: