1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum ağında yakılan token miktarına inanamayacaksınız!

Ethereum ağında yakılan token miktarına inanamayacaksınız!

Ethereum ağında yakılan token miktarına inanamayacaksınız!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ağ yükseltmesinin üzerinden henüz bir ay geçmeden, Ethereum ağında şimdiden milyonlarca token yakıldı.

EIP 1559 ile Ethereum ağında 400 milyon ETH dolaşımdan çıkarıldı

İşlem ücretlerini madencilere vermek yerine, ağa bu ücretleri yok eden bir mekanizma getiren yükseltmenin ardından, yaklaşık 400 milyon dolarlık ETH yakıldı.

Şöyle ki; bu yeni güncelleme ile birlikte, ağda saatte yaklaşık 200 ETH yakılıyor*. Bu da mevcut fiyatlardan yaklaşık 643.000$’a tekabül ediyor. 

 

Ethereum ağında yakılan token miktarına inanamayacaksınız!

Pazar günü saat 10:00 UTC’de, Ethereum blockchaininde 124.865 ETH’nin dolaşımdan çıkarılmasıyla önemli bir dönüm noktasına ulaşıldı.

Ethereum ağına token yakma mekanizması getiren EIP-1559 güncellemesi, 5 Ağustos’ta başlatıldı. Buradaki amaç, Ethereum’un sürekli değişen işlem ücretlerini dengelemek ve yeni nesil Ethereum blockcahini olan Ethereum 2.0’a geçişi hızlandırmaktı.

 EIP 1559, Ethereum’un ücret mekanizmasını değiştirdi. Ve bu güncelleme sayesinde, kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirebilmek için maksimum ücret ödediği açık artırma tabanlı model yerine, Londra sonrası Ethereum ikili bir modele sahip oldu.

EIP-1559’un faaliyete başlamasından bu yana, en fazla ETH yakma oranına 27 Ağustos’ta ulaşıldı. Ağda 35,8 milyon dolarlık 11.176 ETH dolaşımdan çıkarıldı. Trafik oldukça yoğundu ve dolayısıyla işlem ücretleri de yüksekti. Öyle ki; ortalama ücretler 38,3 dolara kadar yükseldi.

EIP-1559, Ethereum 1.0’da madenciliğin karını azaltıyor. Çünkü ücretler, işlemleri onaylayan madencilere verilmek yerine yakılıyor. Bununla birlikte, işlemleri hızlandırmaları için madencilere ödeme yapmak hala mümkün, ancak yalnızca kullanıcılar manuel olarak bahşiş verebiliyor.

EIP-1559, gas veya taban ücretin bir kısmını yakan bir mekanizma ile geldi. Bu, proof of work konsensüsüne sahip Ethereum’un, mevcut enflasyonist arz ve ihraç ekonomisi için çok önemli.

Yani bu güncelleme, dinamik ücret sistemi ve ücretlerin periyodik olarak imha edilmesiyle birlikte ETH’yi deflasyonist bir varlığa dönüştürebilir. ETH 2.0 ile birlikte proof of stake konsensüsüne geçişin ardından, bu tam anlamıyla gerçekleşmiş olacak.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum (ETH) protokolünün (PoS) versiyonudur. Tüm Ethereum (ETH) ağını birbirine bağlı parçalardan oluşan bir sisteme ayıracak ve blockchainin güvenliğinin temel bir mekanizması olan madenciliği staking sistemi ile değiştirecek.

 

Ethereum ağının, yıl sonuna kadar veya gelecek yılın başlarında bu yeni mekanizmaya geçmesi bekleniyor.

(*Kripto para ve blockchain sektöründe “token yakma” terimi, söz konusu blockchain üzerinden erişilemeyen bir adrese belirli miktarda token gönderme sürecini ifade ediyor.)

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.