Ethereum 2.0 ne yenilikler getiriyor?

Ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum 2.0 kısa süre önce resmi test ağı üzerinden güncellendi. Geliştiriciler ağ kodu içerisinde görev açısından kritik hataları temizlemeye devam ediyor.

Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken gelişmeler

Öncelikle Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken en önemli gelişme, yeni sürüm testlerinin son aşamalarına gelinmiş olmasıdır. Buna karşın testlerin beklentileri karşılama noktasında ne durumda olduğu bir soru işareti

Testlerde gelinen aşamayı Ethereum 2.0 Ligthouse baş geliştiricisi Paul Hauner şöyle özetliyor:

“Bu şimdiye kadar Ethernet 2.0’ın gördüğü en büyük testnet lansmanıdır… İnsanların canını sıkan şeyler öğrendik. Bazı hatalı kodlar bulduk. Şu anda node’un çökmesine neden olabilecek bir hatayı gidermeye çalışıyoruz.”

Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken bir diğer gelişme bu süreçte “Medalla” ismi verilen yeni Eth 2.0 sahte ağının da test edilmiş olmasıdır. Staked kurucu ortağı ve CEO’su Tim Ogilvie’ye göre Medalla ağı üzerinde görülen hatalar ve beklenmedik sorunlar göreceli olarak küçük ve endişe edilecek seviyede değil.

Tim Ogilvie konuyla ilgili konuşmasına şöyle devam ediyor:

“Biz 25 farklı hisse ispatı (proof-of-stake) ağı çalıştırdık. Yani testnet kullanmaya alışığız… Testnetlerde aynı tür hataları hep görürüz. Bazen yazılım doğru iletişime geçemez ya da ağın kapatılıp yeniden açılmasını gerektiren hatalar verir. Bence bu [Eth 2.0]  diğer testnetlere göre şimdiye kadar oldukça iyi görünüyor”


Bununla birlikte hem Hauner hem de Ogilvie’nin Eth 2.0 ağı üzerinde kullanıcıların ETH’lerini stake etmeye başlamadan önce bilmeleri gereken önemli bir nokta var.

Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken son kritik özelliği Tim Ogilvie aktarıyor.

Ogilvie’ye göre “çok önemli bir nokta”, ETH bir kere Eth 2.0 ağına transfer edildiğinde bir daha orijinal Ethereum blockchain’e geri dönülemez.

Ogilvie konuyla ilgili şöyle devam etti:

“Bu, yeni bir aşamaya kadar [Ethereum 2.0’ın yeni sürümü] tek yönlü bir yolculuktur. Fonlarınız likidite konumunda değil. Yapabileceğiniz tek şey stake etmeye katılmaktır. İnsanların, başlamadan önce bu işin temellerini anlamaları gerekir”

İlgili: Palkadot ilk Ethereum köürüsü olabilecek mi?

Kaynak

Daha fazlası için tıklayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum 2.0 ne yenilikler getiriyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.