1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. XRP rezervi Ripple’ın geleceğini nasıl etkiler?

XRP rezervi Ripple’ın geleceğini nasıl etkiler?

XRP rezervi Ripple’ın geleceğini nasıl etkiler?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple şirketi, tüm XRP reservinin %60’ina sahiptir. Haberin hazırlandığı an itibariyle sahip olduğu tokenlerinin değeri 22 milyar dolar. Bu yazımızda XRP’yi uzun dönem yatırım için düşünenlere ışık tutması açısından ‘XRP rezervi Ripple’ın geleceğini nasıl etkileyeceğini’ masaya yatıracağız.


XRP rezervi Ripple’ın geleceğini etkileyecek

Ripple şirketinin elindeki XRP reservi devasa olması yetmezmiş gibi ayrıca Ripple şirketinde çalışan bazı kişilerin ciddi oranda XRP tokenine sahip. Tüm bu faktörler XRP topluluğunu etkilediği gibi aynı zamanda Ripple’ın geleceğini de olumsuz şekilde etkiliyor.

Ripple şirketinin elinde büyük miktarda XRP olduğunu söyleyen bir çok kripto meraklısı var. İşte tam da bu yüzden, Bitcoin ve Ethereum taraftarları XRP’yi merkezi olmakla eleştiriyorlar. XRP’nin toplam arzın %60’ı, Ripple şirket yöneticilerinin ve firmanın arasında pay edilmiş durumda.

Bu sebep yüzünden, kripto para piyasasında hiç de arzu edilmeyen düzenleyici sorunların hedefi XRP ve Ripple olmakta. SEC‘in XRP hakkında tahvil kararı vermesi Demoklis’in kılıcı gibi baş ucunda beklemekte. Bu yüzden XRP holder’ları bu korkuyu yaşamakta..

Eğer korkulan başa gelirse, özelikle dünya genelinde sınır ötesi işlemler için kurmuş olduğu banka ağı ciddi zarar görecek. En azından, XRP için işler eskiden olduğu gibi kolay olmayacak.

Ripple şirketi XRP dışında bir kaç ürün üzerinde çalışıyor ve tamamen finans şirketlerine odaklanmış durumda. Ripple’ın resmi sitesinde XRP için ‘sınır ötesi işlemlerin daha hızlı ve daha ucuz gerçekleştirilmesi için ortaya çıkarılmış para birimi’ ifadesi geçiyor.

BitMEX araştırmasına göre, XRP’nin taksimi kurucular arasında gerçekleştirilmiş. Chris Larsen payına 9.5 milar token ve sonradan ayrılıp kendi yolunu çizen Stellar‘ın kurucusu Jed McCalep’in payına da aynı oran düşmüş. Arthur Britto’nun 1 milyar XRP tokenı var. Bu saydığım isimlerden şu an Ripple ile çalışmaya devam eden tek Chris Larsen var..

Brad Garlinghouse ve David Schwartz’ın sahip olduğu XRP tokeni sayısı belirsiz. Garlinghouse şirketin CEO’su ve Schwartz ise şirketin STO’sudur.

Tüm bunlar XRP fiyatı için olumsuz etkiler oluşturuyor. Büyük miktarda XRP tokeni kimde olsa er ya da geç elinden çıkaracaktır. Bunun sonucunda da XRP piyasalarında satış baskısı oluşturacak.

Çünkü saydığımız isimler yanında balinalar bile sazan boyutunda kalıyor. Bununla birlikte, XRP’nin Bitcoin ve Ethereum‘a nazaran daha azişlem hacmi var. Bu durum onu daha hassas hale getiriyor.